Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozliczenie VAT z tytułu wynajmu miejsca na stoisko na targach w Niemczech

Artykuły | March 31, 2020 | NR 100
0 1122

Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, zarejestrowany na potrzeby VAT-UE, uczestniczył na targach odbywających się w Niemczech - wystawiał na targach swoje stoisko. Podmiot niemiecki, który jest  podatnikiem VAT-UE, świadczył na rzecz polskiego przedsiębiorcy usługę udostępnienia miejsca na stoisko,  podłączenie prądu. U innego niemieckiego dostawcy podatnika VAT-UE przedsiębiorca zakupił usługę montażu folii cyfrowych (targowe stoisko zostało wyklejone folią, na folii umieszczone są produkty polskiego podatnika). Niemieccy dostawcy wystawili faktury na których brak dopisku o odwrotnym obciążeniu (reverse charge), na jednej fakturze brak wskazania stawki VAT, natomiast na drugiej wskazano 0% VAT. Niemieccy dostawcy (na ile wiadomo) nie posiadają w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, nie są zarejestrowani na potrzeby polskiego VAT. Czy podatnik ma rozliczyć obydwie faktury jako import usług?

Odpowiedź

Tak, transakcje te stanowią dla Podatnika  polskiego import usług. 

Uzasadnienie

W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika zasada podstawowa została określona w art. 28b ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Z zasady tej wynika, że miejscem świadczenia usług w  przypadku świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w  którym podatnik będący usługobiorcą posiada:

  • siedzibę działalności gospodarczej (z  zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art.  28i, art.  28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n),
  • stałe miejsce prowadzenia działalności w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w  innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej,
  • stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Import  usług  to  świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 (art.2 pkt 9 ustawy o VAT). W tym przypadku podatnikami są osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, nabywające usługi pod warunkiem, że usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby, miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, a usługobiorcą jest – w przypadku usług, do których stosuje się art.28b – podatnik, o którym mowa wart.15, zarejestrowany lub zobowiązany do zarejestrowania do VAT-UE (art.17 ust.1 pkt 4 lit.a i b ustawy o VAT).  
W sytuacji opisanej przez Czytelnika, ustawodawca nie określił zasad szczególnych dot. miejsca opodatkowania, dlatego transakcje te należy rozliczyć na zadach ogólnych. Miejscem świadczenia usługi a tym samym rozliczenia podatku VAT jest miejsce, w którym usługobiorca-podatnik posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W związku z tym obowiązek rozliczenia VAT związanego z importem usług spoczywa na polskim przedsiębiorcy.       

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) import usług należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 29 podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.                          
        

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art.17 ust.1 pkt 4, art. 28b ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.