Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 8, 2017

Sprzedaż przez Wspólnotę Mieszkaniową lokali powstałych z zaadaptowania strychu

0 1375

Dostawa wyodrębnionych lokali z zaadaptowanego strychu korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Jednocześnie na Wspólnocie Mieszkaniowej nie ciąży obowiązek rejestracji jako podatnik VAT, przy czym ma ona prawo do wystawienia faktury

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lipca 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.123.2017.1.AGW

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca-Wspólnota Mieszkaniowa zawarł z osobą trzecią (inwestorem-kupującym) umowę przedwstępną na mocy której na całej powierzchni strychu wybudowane zostaną trzy lokale mieszkalne. Po zakończeniu prac Wnioskodawca zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności lokali wraz z odpowiednimi udziałami w nieruchomości wspólnej na rzecz inwestora oraz sprzedaży tych praw.

Wspólnota nie jest podatnikiem VAT i nie ma prawa do dokonywania odliczeń podatku naliczonego i takowego nie dokonywała. Powierzchnia strychu jako część nieruchomości wspólnej nie została również nabyta przez Wspólnotę, ale przynależała do niej od początku jej powstania.

Strych służył wyłącznie na cele lokatorów (nie był wynajmowany/wydzierżawiony), nie przeprowadzono na strychu żadnych remontów ani modernizacji. Wspólnota nie ponosi wydatków na ich ulepszenie, gdyż te wydatki w całości są po stronie inwestora.

Czy opisana transakcja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?Czy w wypadku odpowiedzi twierdzącej na powyższe pytanie Wspólnota ma obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT zwolniony, czy też może tego nie robić i mimo braku rejestracji wystawić faktury VAT wskazujące na zwolnienie transakcji z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a?

Stanowisko Dyrektora

W opisywanym stanie faktycznym zachodzi zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10, a spełnione są warunki zwolnienia wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) i b). Wspólnota jako sprzedawca praw własności do lokali będzie dostawcą tych lokali, natomiast w stosunku do nich nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż po pierwsze nie jest podatnikiem VAT czynnym uprawnionym do dokonywania odliczeń, jak również nie nabyła tych lokali, gdyż strych, który zostanie zaadaptowany był we Wspólnocie od początku jej istnienia jako nieruchomość wspólna (warunek z lit. a). Ponadto Wspólnota jako sprzedawca, a więc dokonujący dostawy, nie ponosi wydatków na ich ulepszenie.

Tym samym gdy transakcja podlega zwolnieniu z podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a, nie ma obowiązku rejestrowania się ani jako podatnik VAT czynny (gdyż zachodzi zwolnienie przedmiotowe, a innych transakcji, które mogłyby podlegać VAT nie będzie), ani jako podatnik VAT zwolniony. Powyższe wynika z art. 96 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika (ust. 3), że w wypadku sprzedaży zwolnionej w oparciu o art. 43 ust. 1, rejestracja jest prawem, ale nie obowiązkiem podatnika. W sytuacji więc braku sprzedaży opodatkowanej, która powodowałaby obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz przy objęciu opisanej transakcji sprzedaży lokali zwolnieniem przedmiotowym, Wspólnota nie ma obowiązku dokonywać rejestracji ani jako podatnik VAT czynny ani jako podatnik VAT zwolniony.

Jednakże, mimo braku rejestracji jako podatnik VAT zwolniony, Wspólnota będzie mogła wystawić faktury dokumentujące sprzedaż i płatności (III transze) w ramach transakcji ze wskazaniem w ich treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług jako podstawy prawnej zwolnienia z VAT, zgodnie z wymaganiami art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy. Podatnik VAT zwolniony, co prawda nie jest co do zasady zobowiązany do wystawienia faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 (co wynika z art. 106b ust. 2), jednakże na żądanie nabywcy towarów lub usług zgłoszone w odpowiednim terminie, podatnik jest już obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej również sprzedaż zwolnioną, o której stanowi art. 106b ust. 2, co wynika z art. 106b ust. 3 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a, art. 96 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.