Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

January 1, 2016

Sprzedaż używanych telefonów komórkowych w systemie VAT-marża a odwrotne obciążenie

0 971

Czy po przekroczeniu sprzedaży 20.000 zł dostawca telefonów używanych, powinien zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia? Czy towary używane też są objęte „OO” i jeżeli tak, to kwota VAT na fakturze „OO” ma być taka jak na fakturę VAT marża?

ODPOWIEDŹ

Mechanizm odwrotnego obciążenia nie dotyczy sprzedaży telefonów komórkowych w systemie VAT-marża.

UZASADNIENIE

Zastosowanie procedury VAT-marża dotyczy sprzedaży towarów używanych,  które podatnik nabył uprzednio, w ramach prowadzonej działalności, w celu ich odsprzedaży. Istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte. Zgodnie z art. 120 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług  opodatkowanie marży możliwe jest w sytuacji, gdy towary używane zostały nabyte od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 lub art.113;

  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust.1 pkt 2 lub art.113;

  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust.4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Tak więc warunkiem zastosowania szczególnej procedury opodatkowania marży jest to, że we wcześniejszej fazie obrotu podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia VAT naliczonego przy jego nabyciu.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Z kolei, od dnia 1 lipca 2015 roku obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT. Stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku handlu telefonami komórkowymi dotyczy jedynie transakcji realizowanych w następujących warunkach:

  • dokonującym dostawy jest podatnik o którym mowa w a 15 ustawy o VAT (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą).

  • stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dotyczy tylko sytuacji, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT,

  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122,

  • odwrotne obciążenie stosuje się, jeżeli łączna wartość sprzedanych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł netto.

Mechanizm odwrotnego obciążenia (reverse charge) – nie dotyczy jednak dostawy towarów opodatkowanych w systemie VAT-marża. Tak więc jeśli dokonujecie Państwo dostaw telefonów używanych w systemie VAT- marża, to nie podlegają one przepisom dotyczącym mechanizmu odwrotnego obciążenia przy dostawie telefonów komórkowych.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 7, ust. 1c, art. 120, ust. 4 i ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Halina Lisowska