Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przedsiębiorca (Spółka jawna) wybudował budynek i chce wynajmować zarobkowo lokale gospodarcze oraz mieszkania na cele mieszkaniowe. Jaką stawką VAT opodatkować wynajem mieszkań zwolnioną, 8%, czy może 23%? Czy ma znaczenie na jaki okres mieszkanie zostanie wynajęte np. 3 miesiące, 1 rok, 2 lata etc? Wynajem lokali rozumiem że 23%? Czy ma znaczenie kto jest właścicielem, czyli tym kto wynajmuje komuś mieszkania tzn. czy np. spółka jawna inaczej jest traktowana jeśli chodzi o stawkę VAT przy wynajmie?

Odpowiedź  

Wynajem lub dzierżawa nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe jest  zwolniony od podatku. W przypadku wynajmu lokali na cele niemieszkalne, stawka podatku wynosi 23% VAT. 8% stawką VAT objęte są usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi (PKWiU 55.20.19.0) na cele turystyczne.

Uzasadnienie    

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, dla celów podatku VAT, najem rzeczy ruchomych lub nieruchomości stanowi działalność gospodarczą, gdy ma charakter ciągły i prowadzony jest dla celów zarobkowych.

Kwalifikacja najmu prywatnego jako działalności gospodarczej dla celów VAT nie oznacza automatycznie, że od uzyskanych obrotów trzeba zawsze płacić VAT. Usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Natomiast wynajem lokali użytkowych zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%. Powyższe przepisy mają zastosowanie do wszystkich podatników podatku od towarów i usług, bez względu na rodzaj organizacji. 

Natomiast na podstawie art. 41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stawką w wys. 8% opodatkowane są wymienione pod poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy usługi związane z zakwaterowaniem PKWiU 55. Należą do nich usługi hotelarskie i podobne usługi związane z zakwaterowaniem świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe, usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, usługi świadczone przez pola kempingowe, świadczone przez domy studenckie oraz internaty i bursy szkolne, hotele pracownicze oraz pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem, gdzie indziej niesklasyfikowane. Zatem, co do zasady, 8% stawką VAT objęte są usługi najmuna cele turystyczne.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Spółka jawna będzie korzystała ze zwolnienia w przypadku wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe oraz zobowiązana będzie do opodatkowania stawką podstawową VAT wynajmu lokali użytkowych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku - pozycja 10, dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 23% - pozycja 19 podstawa opodatkowania, pozycja 20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2, art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 1, art. 41 ust.2 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 1 pkt 36  ustawy o podatku od towarów i usług.