Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

January 1, 2017

Świadczenie usług budowlanych przez podwykonawców od 1 stycznia 2017 roku

0 1037

Wiemy jakie usługi budowlane po 1 stycznia 2017 podlegają odwrotnemu obciążeniu, jednak dopisano, że usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 (a więc usługi budowlane) będą objęte odwrotnym obciążeniem, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Jak to rozumieć? Jeśli mamy umowę na usługi budowlane z klientem, to nie wystawiamy oo, tylko 23% a nasi podwykonawcy (np. kafelkarze, hydraulicy) nam wystawiają fakturę oo?

ODPOWIEDŹ

Mechanizm odwrotnego obciążenia od nowego roku dotyczy sytuacji gdy usługodawca będzie świadczył usługi budowlane wymienione w poz. 2–48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT jako podwykonawca.

UZASADNIENIE

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, ustawodawca nałożył na podatników wykonujących roboty budowlane obowiązek rozliczania podatku mechanizmem odwrotnego obciążenia. Przepisy wprowadzone z nowym rokiem będą miały zastosowanie do usług, które zostały wykonane od 1 stycznia 2017 roku.

Należy podkreślić, że zmiany mają zastosowanie w przypadku usług wymienionych w poz. 2–48 załącznika nr 14 (a więc usług budowlanych), jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczy świadczenia usług budowlanych, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) usługobiorcą jest również podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Mechanizm odwrotnego obciążenia (z ang. reverse charge) polega na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT należnego na podatnika, na rzecz którego wykonywana jest usługa.Podwykonawca usługi budowlanej wystawia w takiej sytuacji fakturę bez podatku, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie”, a usługobiorca w złożonej deklaracji deklaruje podatek należny z tytułu danej transakcji oraz podatek naliczony, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku.

Zatem nowością dla podatników wykonujących usługi budowlane jako podwykonawca na rzecz innych czynnych podatników podatku VAT będzie obowiązek wystawienia faktury dokumentującej tę sprzedaż bez wykazania w jej treści zapisu dotyczącego stawki i kwoty podatku. Natomiast bez zmian pozostaje sposób opodatkowania i dane na fakturze świadczącego usługę. Należy podkreślić, że w związku ze zmianami, w stosunku do usług budowlanych wykonywanych przez podwykonawców, faktycznie zakończonych w 2017 r., chociaż rozpoczętych w roku poprzednim będą musiały zostać rozliczone na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Również z nowym rokiem zachodzi konieczność dokonywania korekt rozliczeń z tytułu uiszczonych zaliczek tytułem wykonania usług budowlanych, które zostały uiszczone w 2016 roku, a do wykonania usługi dojdzie w 2017 roku. W takim przypadku, tj. w przypadku uiszczenia przed dniem 1 stycznia 2017 r. całości lub części zapłaty na poczet dokonanego od tego dnia świadczenia usług, dla których podatnikiem od 1 stycznia 2017 roku będzie nabywca, korekty rozliczenia tej zapłaty będzie trzeba dokonać w rozliczeniu za okres, w którym zostanie wykonana usługa.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca:

- dostawca wypełnia w pozycji 31 wartość netto,

- nabywca wypełnia w pozycji 34 wartość netto oraz w pozycji 35 podatek należny

Nabywca wypełnia także pozycje 45 i 46 dotyczące podatku naliczonego, jeżeli zakup usługi od kontrahenta jest związany z czynnością opodatkowaną.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 1 pkt 1 lit. a i lit.c, art. 5 i art. 8 ustawy z 1 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.