Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Świadczenie usług kosmetycznych oraz szkoleniowych a zwolnienie podmiotowe z VAT

0 7646

Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi kosmetyczne. Jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Chciałabym świadczyć dodatkowo w ramach działalności usługi szkoleniowe w zakresie usług kosmetycznych. Czy takie usługi szkoleniowe podlegają opodatkowaniu VAT i czy powinnam zgłosić się do VAT? Jeśli jest jeszcze jakiś dodatkowy aspekt takich usług to proszę o podpowiedź.

ODPOWIEDŹ 

Jeżeli prowadzone szkolenia w zakresie usług kosmetycznych nie będą miały znamion doradztwa, np. nie będą  udzielane porady czy wskazywany sposób postępowania to podatnik może korzystać ze zwolnienia z art.113 ustawy o podatku od towarów i usług. W przeciwnym razie, prowadzący takie szkolenia musi się zarejestrować dla podatku VAT i wszystkie wykonywane czynności opodatkować tym podatkiem. Wykonywanie czynności rozumianych jako doradztwo wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT bez względu na wysokość osiąganych obrotów. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, a także następujących czynności:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
  • odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie 
    art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
  • transakcji związanych z nieruchomościami,
  • usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
  • usług ubezpieczeniowych 
    - jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych,
  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Należy podkreślić, że zwolnień nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Niestety ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne. W licznie wydanych interpretacjach, Minister Finansów wskazuje, że wobec braku w ustawie definicji doradztwa należy posiłkowo odwołać się do wykładni językowej. I tak, zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2006, pod pojęciem „doradcy” należy rozumieć „tego, kto doradza”. Natomiast „doradzać” oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. 

Zatem za doradztwo należy uważać udzielanie fachowych zaleceń, czy porad.

Niestety, termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć szeroko i nie mając wiedzy na temat szkoleń prowadzonych przez Czytelnika trudno jest zająć stanowisko w tym zakresie. Uznając, że szkolenia w zakresie usług kosmetycznych nie będą jednocześnie usługami doradczymi, należy ustalić, czy będą zwolnione przedmiotowo, czy opodatkowane podatkiem VAT.

Dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w ustawie, istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia, lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych.

W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 świadczone usługi szkoleniowe muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. To znaczy, że usługi świadczone przez Czytelnika muszą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem i pozwolić na rozpoczęcie pracy zarobkowej w takim zakresie jakiego dotyczyło szkolenie lub rozwój umiejętności i kwalifikacji, które są niezbędne do wykonywanego zawodu.

Kolejnym warunkiem jest, aby podatnik świadczący usługę w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych uzyskał akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełninia określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego kształcenia. Jeżeli Czytelnik nie spełni powyższych warunków, prowadzone przez niego szkolenia będą opodatkowane podstawową stawką VAT 23%.

Reasumując, jeżeli prowadzone szkolenia w zakresie usług kosmetycznych będą miały elementy doradztwa, Czytelnik ma obowiązek się zarejestrować dla podatku VAT i wszystkie wykonywane czynności opodatkować tym podatkiem. Jeżeli nie, świadczone usługi w zakresie szkoleń należy opodatkować stawką 23%, jednak w przypadku spełnienia w/w warunków Czytelnik może skorzystać ze zwolnienia z art.113 ustawy o podatku od towarów i usług. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) świadczenie usług zwolnionych należy wykazać w poz.10, opodatkowanych stawką 23% w pozycji 19 wartość netto i poz.20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1, art. 113 ust. 2, art. 113 ust. 13 pkt 2 lit.b,  art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.