Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 1970

NR 86 (Luty 2019)

Termin odliczenia VAT w przypadku nieterminowego rozliczenia VAT należnego z tytułu usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia

0 1055

Podatnik VAT nabywa usługi elektryczne od swojego podwykonawcy, objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h oraz załącznika 14 do ustawy o VAT. Jedna z faktur dokumentujących usługę wykonaną w miesiącu marcu 2018 roku, przez przeoczenie nie została prawidłowo rozliczona zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego. W rejestrze VAT i deklaracji rozliczono nabycie bez podatku VAT. Ww. nieprawidłowość została stwierdzona dopiero w grudniu 2018 r. Czy w takiej sytuacji dokonując korekty deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za marzec 2018 roku prawidłowym będzie uwzględnienie podatku należnego i naliczonego od ww. nabycia? Czy nieuwzględnienie podatku należnego z ww. tytułu w pierwotnej deklaracji za marzec 2018 r. pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od ww. nabycia?

Odpowiedź

Podatnik powinien złożyć korektę deklaracji VAT-7 za marzec 2018 r. i wykazać w niej VAT należny, natomiast VAT naliczony powinien być uwzględniony w deklaracji bieżącej.

 

Uzasadnienie

 Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które nabywają usługi wymienione  w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)            usługodawcą jest czynny podatnik VAT,

b)           usługobiorcą jest czynny podatnik VAT,

jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Kwestię odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT stanowiąc, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest usługobiorca.

Realizacja tego prawa wynika z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT (zasada ogólna), zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (odpowiednik art. 167 Dyrektywy 112 UE). W myśl zasady ogólnej wynikającej z przepisów o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy powstaje zgodnie z zasadą ogólną, jednak pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż 3 miesiące, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Jak wynika z powyższych regulacji prawo do odliczenia podatku przy opisanych we wniosku transakcjach powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał od tych czynności obowiązek podatkowy, o ile podatnik rozliczył podatek należny z tego tytułu w deklaracji podatkowej za ten okres, bądź nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Natomiast w sytuacji uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej w terminie późniejszym niż 3-miesięczny okres, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej (tj. „na bieżąco”).

Należy zaznaczyć, że w „odwrotnym obciążeniu” obowiązek rozliczenia podatku należnego ciąży na nabywcy towarów i usług. W transakcjach tych obowiązek rozliczenia VAT został przeniesiony na nabywcę, a więc znajduje w nich zastosowanie odmienna reguła rozliczenia podatku naliczonego, czyli podatek naliczony jest równy podatkowi należnemu. Z przepisów wynika, że podatek naliczony powstaje przez sam fakt wystąpienia podatku należnego. Tak więc wielkość kwoty podatku naliczonego jest tutaj determinowana wysokością podatku należnego. Zatem kwota podatku należnego odpowiada kwocie podatku naliczonego. Co do zasady, powinny być one rozliczone w tym samym okresie rozliczeniowym.

Zatem nie sposób pominąć owego ścisłego związku występującego między możliwością odliczenia podatku naliczonego a zadeklarowaniem podatku należnego, co występuje również w systemie opodatkowania na zasadach ogólnych – a na co zwrócił uwagę NSA w wyroku w składzie 7 sędziów z dnia 23 kwietnia 2018 r. sygn. akt I FSK 1237/17.

Przepisy nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia, jednak przesuwają w czasie termin obniżenia podatku należnego w przypadku uchybienia 3-miesięcznemu terminowi wykazania podatku należnego, który to termin liczony jest od upływu miesiąca, w którym z tytułu nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

Zatem w opisanej sytuacji Czytelnik winien skorygować deklarację VAT-7 za marzec 2018 roku i rozliczyć w tej deklaracji podatek należny, natomiast podatek naliczony rozliczyć w deklaracji VAT-7 za okres, do którego nie upłynął jeszcze termin na jej złożenie – deklaracji „bieżącej”.

 

Ewidencja w deklaracjACH: W deklaracji VAT-7(18) korekta za marzec 2018 roku - świadczenie usług dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy należy wykazać w poz.34 podstawę opodatkowania, w poz. 35 podatek należny, „bieżąca” deklaracja – nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Paulina Matuszewska

 

Podstawa prawna: art. 17 ust.1  pkt 8, art. 19a ust. 1, art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 4 lit.a, ust. 10, ust. 10b pkt 3, ust. 10i ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.