Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Termin rozliczania faktur korygujących podatek naliczony in minus

Artykuły | January 28, 2020 | NR 98
0 1241

Prowadzę biuro rachunkowe. Od klienta, czynnego podatnika VAT, otrzymałam razem z dokumentami za listopad fakturę korygującą zakup „in minus” (faktura korygująca, dotycząca zwrotu towaru, została wystawiona w październiku, zaś pierwotna faktura zakupu we wrześniu). Nadmienię, że od kilku miesięcy w deklaracjach klienta wykazywany jest VAT naliczony do przeniesienia (nadwyżka VAT-u naliczonego nad należnym). Czy mogę skorygować VAT na bieżąco w listopadzie, czy muszę skorygować deklarację oraz plik JPK_VAT za październik? 

Odpowiedź

W tym przypadku istotna jest data otrzymania przez podatnika (klienta biura rachunkowego) faktury korygującej. Podatnik jest obowiązany do ujęcia faktury korygującej podatek naliczony in minus, a tym samym pomniejszenia kwoty podatku naliczonego, w okresie rozliczeniowym, w którym  otrzymał fakturę korygującą, 
w trybie art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Jeśli zatem podatnikowi została doręczona faktura korygująca w październiku, to należy dokonać stosownej korekty w rozliczeniu za ten miesiąc.  

Uzasadnienie

Zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT). Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. 
Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje - zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT 
- w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Na mocy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Jak wynika z powyższego, z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Stosownie do treści art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeśli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (art. 86 ust. 19a ustawy o VAT).
W myśl art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Reasumując, w sytuacji, gdy podatnik otrzyma fakturę korygującą, w której została zmniejszona kwota podatku naliczonego, a faktura pierwotna została rozliczona w obowiązującym terminie, będzie obowiązany - zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT - do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w deklaracji składanej za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą.

Ewidencja w deklaracjiach: W deklaracji VAT-7(20) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w poz. 43 i 44, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 i 46 

 

Podstawa prawna: art. 29a ust. 13 i 14, art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11, art. 86 ust. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.