Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma z siedzibą w Polsce świadczy usługę transportową z Norwegii do Polski - jaki VAT?

ODPOWIEDŹ

Usługa transportu międzynarodowego jest opodatkowana stawką 0% lub nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w zależności od tego, w którym kraju nabywca usługi posiada siedzibę.

UZASADNIENIE

W myśl art. 83 ust.1 pkt 23 ustawy o VAT do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę 0%. Transport międzynarodowy to transport rozpoczynający się w kraju należącym do Unii Europejskiej innym niż Polska i kończący się na terytorium państwa trzeciego i odwrotnie, przy czym na pewnym odcinku trasa przebiega przez terytorium Polski.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Dla określenia sposobu opodatkowania świadczonych usług, niezbędne jest ustalenie miejsca ich świadczenia. Niestety, Czytelnik nie podał miejsca siedziby lub zamieszkania zleceniodawcy. 
Dokonując transportu z Norwegii, nie ma możliwości bezpośredniego przejazdu promem z Norwegii do Polski. Trzeba dokonać transportu z Norwegii do Danii lub Szwecji, a następnie przepłynąć promem np. do Niemiec, Danii lub Polski. 
W każdym przypadku nastąpi przekroczenie granicy z krajem trzecim i zakończenie transportu na terytorium Polski.
W przypadku świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika, zgodnie z generalną zasadą dotycząca miejsca świadczenia usług, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Jeżeli usługa międzynarodowego transportu będzie świadczona przez  polską firmę  na rzecz podatnika z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce /NP/.
Jeżeli usługa transportu międzynarodowego będzie świadczona na rzecz polskiego podatnika VAT wówczas podatek należy rozliczyć w kraju /stawka 0%/. 
Natomiast gdy nabywcą usługi będzie osoba nie będąca podatnikiem VAT, wówczas miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Oznacza to, że dla części usługi wykonanej na terytorium Polski należy zastosować stawkę 0%, a pozostała część usługi nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski. Należy pamiętać, że warunkiem stosowania stawki 0% VAT jest posiadanie stosownych dokumentów, które będą stanowiły dowód świadczenia tych usług.
Z ustawy o podatku VAT wynika, że prawo podatnika do zastosowania do usług międzynarodowego transportu towarów preferencyjnej stawki w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, czyli Norwegią. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) lub VAT-7(20) świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wykazuje się w poz. 11, świadczenie usług opodatkowane stawką 0 % należy wykazać w pozycji 13.


Podstawa prawna: art.8 ust.1, art. 28a, art. 28b ust.1, art.28f ust.2, art.83 ust.1 pkt 23, art.83 ust.5 pkt.1, art. 106a pkt 2 lit. a, art.106b ust.1, art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.