Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Środek trwały został dofinansowany w wysokości 80%. Kwota dofinansowana zawieszona została na przychodach przyszłych okresów (PPO). Środek trwały jest bilansowo amortyzowany a jednocześnie dokonujemy odpisu PPO w wynik finansowy. Czy to co księguję na przychody stanowi przychód podatkowy oraz czy amortyzacja (jeśli amortyzacja jest jednorazowa) stanowi koszt podatkowy w 100% czy tylko w tych 20%, które nie zostało dofinansowane?

ODPOWIEDŹ Odpowiadając na to pytanie przyjmujemy założenie, iż dofinansowanie pochodzi z pomocy publicznej, która na podstawie odpowiednich przepisów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W omawianym przypadku podmiot powinien dokonać odrębnej analizy dla celów podatkowych jak i księgowych. Prawo podatkowe Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych (...) od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Tak więc w przypadku gdy mówimy o dofinansowanych środkach trwałych (ujętych w rejestrze środków trwałych), odpisy amortyzacyjne od takich środków trwałych nie stanowią kosztów uzyskania w takiej części w jakiej środek trwały został sfinansowany. W przypadku zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), zasada ta ma takie samo zastosowanie.

W zakresie rozliczania w czasie otrzymanej dotacji, to przy założeniu, iż środki otrzymane z dotacji są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, odpisy z przychodów przyszłych okresów nie będą stanowiły przychodu podatkowego. Prawo bilansowe Dla celów bilansowych należy pamiętać, iż środki trwałe powinny być amortyzowane przez okres odpowiadający ich ekonomicznej użyteczności. Tak więc w omawianym przypadku (przy jednorazowym odpisie podatkowym) pojawią się różnice pomiędzy wartością podatkową a księgową środka trwałego. Ponadto, otrzymaną dotację na sfinansowanie środka trwałego należy początkowo ująć jako rozliczenie międzyokresowe przychodu i odpisywać w pozostałe przychody operacyjne proporcjonalnie do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Pozycja rozliczeń międzyokresowych powinna rozliczyć się w momencie całkowitego umorzenia środka trwałego.

Podmioty, które wyliczają podatek odroczony, powinny dokonać kalkulacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z różnicą pomiędzy bilansową a podatkową wartością rozliczeń międzyokresowych przychodów, oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku ze wspomnianą różnicą pomiędzy podatkową a księgową wartością środka trwałego. Po spełnieniu przewidzianych w przepisach oraz standardach warunków, aktywo i rezerwę z tytułu podatku odroczanego można ze sobą skompensować, gdyż dotyczą one tego samego tytułu.

Michał Iwanina

Biegły Rewident