Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 1970

NR 86 (Luty 2019)

Ulga na złe długi po stronie dłużnika na podstawie duplikatu faktury

0 1655

Korzystaliśmy z napraw warsztatu samochodowego i sprzedawca wystawił nam fakturę. Niestety nie otrzymaliśmy jej w kwietniu 2018 roku (w tym miesiącu została wykonana usługa naprawy samochodu). Wystąpiliśmy więc do sprzedawcy o duplikat do tej faktury pierwotnej. Duplikat został przesłany w lipcu 2018 roku. Jak mam liczyć termin 150 dni, a może będziemy musieli już korygować po 90 dniach? Płatność z faktury nie jest uregulowana w żaden sposób ani też nie odliczyliśmy VAT. Termin płatności ustaliliśmy na wrzesień, wówczas przypada 150 dzień.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nie będzie obowiązany do korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ustawy o VAT, ponieważ nie odliczył podatku naliczonego z przedmiotowej faktury. Opisana wierzytelność zostanie uprawdopodobniona z upływem 150 dni licząc od terminu płatności określonego na fakturze pierwotnej.

 

UZASADNIENIE

W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepis nie ma zastosowania, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Taka zasada obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 roku, jednak ma zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność została, zgodnie z tą zasadą uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2018 r. Do 31.12.2018 roku obowiązywała zasada, zgodnie z którą, korekty odliczonego podatku dłużnik obowiązany był dokonać w rozliczeniu za okres, w którym  upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności wynikającego z faktury.

Co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych), nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

W przypadku, gdy faktura pierwotna ulegnie zagubieniu lub zniszczeniu, sprzedawca wystawia duplikat faktury. Duplikat musi zawierać dane zgodne z danymi z faktury pierwotnej, wyraz „duplikat” oraz datę jej wystawienia i ma taką samą moc prawną jak faktura pierwotna, gdyż dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze i stanowi dla nabywcy podstawę do odliczenia VAT (gdy nie dokonano odliczenia na podstawie faktury pierwotnej).  Zatem termin płatności określony w duplikacie faktury jest taki sam jak w fakturze pierwotnej i od tego dnia należy liczyć termin 150 dni, data otrzymania duplikatu wpływa jedynie na termin dokonania odliczenia (gdy nie dokonano odliczenia na podstawie faktury pierwotnej). 

Czytelnik nie otrzymał faktury pierwotnej za usługę naprawy samochodu w miesiącu kwietniu 2018 roku i nie odliczył podatku naliczonego również z duplikatu otrzymanego w lipcu 2018 roku. W związku z powyższym nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego z tej faktury. Stanowisko takie potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2018 r. sygn. 0112-KDIL2-3.4012.263.2018.1.IP „przepis art. 89b ustawy nie ma/nie będzie mieć zastosowania, tj. Wnioskodawca nie jest/nie będzie zobowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, o której mowa w tym przepisie, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – Zainteresowany nie dokonał odliczenia podatku VAT przed faktycznym uregulowaniem zobowiązania.”.

Ewa Kot

 

Podstawa prawna: art. 89b i art. 106l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.