Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonałem zakupu  towaru handlowego (frytkownice i inne przyrządy do gastronomii). Skorzystałem z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z tych faktur. Ze względu na panujący stan epidemii nie mogłem w terminie uregulować zobowiązań. Czy będę obowiązany do korekty odliczonego VAT?
 

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelnik będzie zobowiązany do korekty odliczonego podatku w ramach ulgi na złe długi.

UZASADNIENIE

Ulgi na złe długi dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ureguluje swojego zobowiązania z tytułu nabycia towarów lub usług a odliczył podatek naliczony wnikający z takiej faktury. Staje się on wówczas dłużnikiem. Zgodnie z art. 89b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury w terminie 90 dni od dnia, w którym upłynął termin płatności wynikający z niej lub ustalony w umowie pomiędzy stronami transakcji, wówczas dłużnik obowiązany jest dokonać korekty odliczonego podatku. Przepis ten oznacza, że dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonej kwoty podatku za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w  umowie lub na  fakturze. Powyższy termin liczony jest od dnia upływu terminu płatności wyznaczonego na fakturze lub w  umowie. W ustawie 
o podatku od towarów i usług istnieją wyjątki, kiedy dłużnik nie musi robić korekty w ramach ulgi na złe długi, tj.:

  • jeżeli uregulował należność najpóźniej w  ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w  którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności,
  • jeżeli w  ostatnim dniu miesiąca, w  którym upływa 90 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w  trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w  rozumieniu ustawy z  dnia 15 maja 2015 roku - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w  trakcie likwidacji.

Jeżeli zostanie uregulowana częściowo należność w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w  umowie lub na  fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na  nieuregulowaną część należności. Dłużnik ma prawo do ponownego odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym dokonał zapłaty. Dotyczy to także zapłaty w części, wówczas podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Zatem Czytelnik będzie obowiązany do dokonania korekty odliczonego podatku VAT wynikającego z faktur zakupów w terminie 90 dni od dnia, w którym upłynął termin płatności. Istniejący stan pandemii nie zwalnia od dokonania tej korekty.
                                     
Podstawa prawna: art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.