Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 30, 2017

Ulga na złe długi w przypadku nabycia towarów objętych mechanizmem „odwrotnego obciążenia”

0 862

Prowadzę działalność gospodarczą kupuję i sprzedaję towary z załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Nabyłem kształtowniki otwarte (PKWiU 24.10.71.0), które dalej będę sprzedawał swoim klientom. Niestety ostatnio nie zapłaciłem jednej faktury na odwrotne obciążenie mojemu kontrahentowi a termin płatności na fakturze minął już w maju 2017 roku (150 dni). Czy jako dłużnik muszę skorygować podatek naliczony w ramach ulgi na złe długi?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku nie będzie podstawy do korekty podatku naliczonego przez dłużnika po 150 dniach (w rozliczeniu za maj 2017 rok), ze względu na to, że dostawa towarów jest objęta mechanizmem odwróconego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z artykułem 89b ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z  tej faktury, w  rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89b ust. 1).

Przepis ten natomiast nie ma zastosowania w momencie uregulowania przez dłużnika należności najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności (art. 89b ust.1a). Również  w sytuacji, gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 roku - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, dłużnik nie jest obowiązany do korekty (art. 89b ust. 1b). Dłużnik może dokonać też częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy wówczas podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności (art. 89b ust. 2).

Natomiast, stosownie do art. 89b ust. 4 w przypadku, gdy nastąpi uregulowanie należności już po dokonaniu korekty, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność  tę uregulowano. Z kolei w przypadku częściowej zapłaty  należności podatek naliczony może zostać zwiększony proporcjonalnie do tej części.

Z opisu pytania wynika, iż Czytelnik nabył towary których opodatkowanie objęte jest mechanizmem odwrotnego obciążenia, za które nie zapłacił należności wynikającej z faktury swojemu wierzycielowi, a w maju 2017 roku minął 150 dzień od dnia upływu terminu jej płatności.. Na takiej fakturze nie ma wykazanej kwoty podatku naliczonego, a jak wynika z treści przepisu obowiązek korekty dotyczyodliczonej kwoty podatku wynikającej z  tej faktury.

Zatem, w przypadku dostawy towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia dłużnik (Czytelnik) pomimo nieuregulowania należności z faktury po 150 dniach nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.