Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

March 5, 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Ulga na złe długi - zapłata należności przez dłużnika po dokonaniu korekty podatku naliczonego

0 1118

Czy dłużnik, który dokonał korekty podatku naliczonego (zgodnie z art. 89b) a potem dokonuje zapłaty za fakturę, musi zapłacić jej wartość netto czy brutto, do swojego wierzyciela?

Odpowiedź

Dłużnik musi zapłacić kwotę brutto, a następnie może zwiększyć podatek naliczony.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 89a ust.1 i 1a ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekta podatku należnego jest prawem, lecz nie obowiązkiem wierzyciela.

Odmiennie w takim przypadku powinien zachować się dłużnik. Bowiem podatnik, który nie wywiązał się z obowiązku uregulowania zobowiązania, musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku VAT wynikającej z faktury zakupu. Korekta podatku naliczonego jest obowiązkiem dłużnika.

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, korektę musi dokonać w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym upłynął 90 dzień od terminu płatności.

Jeśli dłużnik ureguluje należność po upływie 90 dni, ma prawo ponownie dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z danej faktury w deklaracji za miesiąc w którym dokonał wpłaty. W przypadku częściowego uregulowania zobowiązania może zwiększyć podatek naliczony w odniesieniu do zapłaconej części (art. 89b ust. 4 ustawy o VAT).

W tym przypadku gdyby dłużnik uregulował jedynie kwotę netto, to w konsekwencji oznaczałoby tylko częściowe uregulowanie należności i w tej sytuacji należałoby dokonać korekty proporcjonalnie (przez wierzyciela jak i przez dłużnika).

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) korektę podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy należy wykazać w pozycji 50.

 

Jan Falkowski

Podstawa prawna art.89a ust.1 i 1a, art. 89b ust.1 i ust.4 ustawy o VAT.