Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mam leasing finansowy w walucie obcej. Jak powinno się księgować różnice kursowe od wpłacanych rat leasingowych i WOL? Z jednej strony powstają różnice kursowe wynikające z innego kursu na nocie obciążeniowej za kolejną ratę leasingową i kursem z dnia zapłaty. Ale co jeszcze z „rozliczeniem przedmiotu leasingu”? Tam zaksięgowano wartość początkową wg kursu z dnia przyjęcia przedmiotu leasingu, a kolejne raty w części kapitałowej są przeliczane wg innego kursu. Czy tutaj też się robi różnice kursowe, czy może wycenia się na koniec roku zobowiązanie z tytułu przedmiotu leasingu?

Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych podlegających amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie wobec finansującego. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający.

Wycena wartości początkowej przedmiotu umowy przez korzystającego

Wartość początkową przedmiotu leasingu finansowego, stanowiącą odpowiednik ceny jego zakupu, ustala się jako niższą spośród:

- wartości rynkowej przedmiotu leasingu, ustalonej na moment rozpoczęcia leasingu, lub

- wartości bieżącej opłat leasingowych (część kapitałowa raty leasingowej), ustalonej za pomocą stopy procentowej leasingu lub stopy procentowej korzystającego.

Gdy wartość opłat leasingowych wyrażona jest w walucie obcej, należy przeliczyć ją na złote według kursu średniego NBP z dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Wszystkie różnice kursowe powstałe do momentu przyjęcia środka trwałego do używania wpływają na jego wartość początkową.

Dodatkowo wartość początkową przedmiotu leasingu zwiększają poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, montażu, fundamentów, przystosowania i inne podobne. Wartość rynkowa przedmiotu leasingu odpowiada zazwyczaj wartości wskazanej w umowie.

Naliczona z góry część odsetkowa wynikająca z umowy również stanowi zobowiązanie wobec finansującego, a z drugiej strony podlega rozliczeniu w czasie, poprzez rozliczenia międzyokresowe czynne. W przypadku leasingu finansowego w walucie obcej zobowiązanie wobec finansującego (leasingodawcy) wynikające z sumy rat kapitałowych i odsetkowych wycenia się według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień podpisania umowy leasingowej. Miesięczne noty obciążeniowe z tytułu płatności leasingowych wyceniane są po kursie faktycznie zastosowanym w dniu rozliczenia transakcji.

W praktyce, w przypadku zapłaty zobowiązań kursem tym będzie kurs sprzedaży walut stosowany przez bank, z którego usług korzysta jednostka. W przypadku, gdy płatność dokonywana jest za pośrednictwem własnego rachunku walutowego jednostki, kurs ten będzie wynikał z przyjętej w polityce rachunkowości metody wyceny rozchodu walut obcych. Powstałe przy dokonywaniu płatności różnice kursowe pomiędzy kursem powstania zobowiązania a kursem rozliczenia tego zobowiązania stanowią koszt finansowy lub przychód finansowy w okresie dokonywania płatności rat leasingowych.

Umowa leasingowa może być zawarta również w taki sposób, że kwota rat leasingowych jest określona jako równowartość w PLN kwoty wyrażonej w walucie obcej. Jest to tak zwana umowa denominowana. W przypadku umowy denominowanej należność, tj. kwota należna finansującemu wyrażona jest w PLN. Leasingobiorca spłaca raty kapitałowo odsetkowe również w PLN pomimo tego, że umowa leasingowa została wyrażona w walucie obcej i nazywana jest dewizową. W takiej sytuacji powstałe różnice kursowe nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż koszty z tytułu różnic kursowych mogą wystąpić tylko w przypadku operacji wyrażonych w walucie obcej i realizowanych w walutach obcych. Na dzień sporządzania sprawozdania finansowego zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie NBP.

Leasing w sprawozdaniu finansowym

W przypadku leasingu finansowego korzystający będzie wykazywał przedmiot leasingu w bilansie odpowiednio w pozycji aktywów:

- A. II. „Rzeczowe aktywa trwałe” lub A. I „Wartości niematerialne lub prawne” Koszty amortyzacji oraz koszty finansowe będą przez niego ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycjach:

- B. I „Amortyzacja”

- H. I „Odsetki

Ewidencja leasingu finansowego u korzystającego

Operacje (schemat księgowań na następnej stronie):

1. Otrzymanie faktury od finansującego,

2. Rozliczenie zakupu:

a) przyjęcie przedmiotu umowy leasingu do używania,

b) zaksięgowanie rat odsetkowych ujętych na fakturze leasingowej,

c) zaksięgowanie podatku VAT naliczonego,

3. Zaksięgowanie w koszty odsetek za bieżący okres,

4. Księgowanie amortyzacji przedmiotu leasingu za bieżący okres,

5. Płatność zobowiązania z tytułu leasingu na podstawie miesięcznej noty obciążeniowej.

Dorota Mróz

Biegły Rewident