Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

January 30, 2014

Umowa nie zwalnia z odpowiedzialności solidarnej w VAT

0 920

Zawarte z kontrahentami umowy nie zwalniają od odpowiedzialności solidarnej nabywcy i sprzedawcy dokonujących obrotu niektórymi wyrobami stalowymi, paliwami i złotem nieobrobionym na gruncie ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 stycznia 2014 roku nr ILPP5/443-212/13-2/PG.

Sytuacja Podatnika

Spółka zajmująca się m.in. handlem hurtowym i pośrednictwem w handlu wyrobami hutniczymi skierowała zapytanie dotyczące możliwości zwolnienia jej od odpowiedzialności solidarnej wynikającej z art. 105a ustawy o VAT, w sytuacji, gdy w aneksie do umowy z dostawcą zostaną zawarte stosowne zapisy. Zgodnie z zawartymi umowami, ciężar ten miałby spoczywać na kontrahencie Spółki, który zobowiązałby się do jego ponoszenia, składając oświadczenie na gruncie przepisów cywilnych, a także karnych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor wskazał, iż ustawodawca w art. 105a ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT wprost wymienia sytuacje, w których odpowiedzialności solidarna nabywcy nie ma zastosowania. Wśród wskazanych sytuacji brak jest przypadku, który mówiłby o zawieraniu odpowiednich umów lub aneksów. W sytuacji więc, gdy wystąpią okoliczności uzasadniające zastosowanie odpowiedzialności solidarnej, zawarcie stosownych umów nie spowoduje zniesienia odpowiedzialności Spółki.

Organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów i przyjęty w nich sposób rozliczeń pomiędzy kontrahentami, jednakże umowy cywilnoprawne nie mogą zmieniać obowiązków jakie wynikają z prawa podatkowego.

Spółka nie może zatem skutecznie zwolnić się z solidarnej odpowiedzialności, o której mowa w art. 105a ustawy, przez dokonanie w formie aneksów zmian w łączących go z kontrahentami umowach i wskazanie w nich że z takiego obowiązku będzie zwolniony.Podstawa prawna:  art. 105a ust. 1 - 4 ustawy dnia 11 marca 204 roku o podatku od towarów i usług.