Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługa krajowego transportu towarów oraz transportu międzynarodowego dla osoby fizycznej z Norwegii

Artykuły | October 28, 2020 | NR 107
0 2132

Jaką stawką powinna być opodatkowana usługa transportowa wykonana na terenie kraju przez polską firmę transportową dla osoby fizycznej z Norwegii? Jaką stawką opodatkować usługę transportową dla osoby fizycznej z Norwegii na trasie z Polski do Norwegii?

Odpowiedź

Transport wykonywany na terenie kraju na zalecenie osoby fizycznej z Norwegii należy opodatkować 23% stawką VAT.
Natomiast do transportu z Polski do Norwegii zastosowanie ma stawka VAT 0 %. Aby zastosować stawkę 0 % należy posiadać dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę.

Uzasadnienie

Miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Powyższe oznacza, że należy rozliczyć VAT w każdym kraju, gdzie transport się odbywa. W przypadku transportu międzynarodowego zastosowanie ma stawka VAT 0%.. Przez transport międzynarodowy rozumie się  przewóz towarów:
a. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Stosownie natomiast do art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, stawkę podatku 0% stosuje się min. do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Oznacza, to że transport wykonany na terytorium Polski nie może korzystać w preferencyjnej stawki 0% i należy tą usługę opodatkować 23 % stawką VAT.
Natomiast transport towarów na zlecenie osoby fizycznej z Norwegii  na trasie Polska – Norwegia będzie w całości opodatkowany 0% stawką VAT. Jednak aby zastosować stawkę 0% Czytelnik musi posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę.

 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146 aa ust. 1pkt 1, art. 83 ust. 1 pkt 23,  ust. 3 pkt 1 i ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, §6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych