Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Usługa nabyta od kontrahenta fińskiego w zakresie tłumaczenia

0 1754

W czasie pobytu w Finlandii nasza firma, a konkretnie nasz przedstawiciel firmy miał stłuczkę samochodową. Samochód należy do firmy. Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT oraz zarejestrowani do VAT-UE. Pracownik ten w naszym imieniu musiał skorzystać z usługi tłumacza języka fińskiego, dlatego faktura jest wystawiona z danymi firmy. Czy mamy prawo do odliczenia VAT? Czy wystąpi u nas import usługi?

ODPOWIEDŹ

Tak, w powyższej sytuacji Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia importu usługi. Z tytułu nabycia usługi tłumaczenia będzie przysługiwać Czytelnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług import usług rozumiany jest, jako świadczenie usług,  dla których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zgodnie natomiast z art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • usługodawca (kontrahent zagraniczny) nie może posiadać na terytorium kraju siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,
  • usługobiorcą jest w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Z kolei, zgodnie z art. 28b ustawy, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi świadczonej przez podatnika na rzecz innego podatnika jest siedziba usługobiorcy.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu powstaje zgodnie z ogólną zasadą, czyli z momentem wykonania usługi lub, w przypadku gdy przed wykonaniem usługi dokonano całości bądź części zapłaty, z chwilą dokonania zapłaty. Podstawą opodatkowania jest cała kwota należna, którą pracownik zapłacił usługodawcy. Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT z tytułu nabytych usług. Prawo to można zrealizować pod warunkiem, że dany zakup towarów lub usług ma ścisły związek z działalnością opodatkowaną 
i służy czynnościom opodatkowanym. W myśl art. 86 ust. 2 powyższej ustawy kwota podatku naliczonego z tytułu importu usługi stanowi jednocześnie kwotę podatku należnego. Oznacza to, że podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, gdy wykaże w deklaracji podatek należny za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytej usługi powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli powyższy termin nie zostanie dotrzymany, to Czytelnik będzie mógł zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w odniesieniu, do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Przykład
Podatnik nabył usługę tłumaczenia 25 kwietnia 2019 roku. Nie wykazał w deklaracji podatkowej VAT-7 za kwiecień. Zorientował się dopiero w czerwcu, że wystąpił u niego import usługi. Jeżeli złoży deklarację najpóźniej w lipcu to w korekcie deklaracji za kwiecień winien wykazać podatek należny oraz ma prawo w tej samej deklaracji odliczyć podatek naliczony. Po tym terminie podatek naliczony będzie mógł odliczyć „na bieżąco”, czyli w deklaracji za okres w którym nie upłynął jeszcze termin do jej złożenia. 

Ewidencja w deklaracjACH: W VAT-7(19) import usługi należy wykazać w pozycji 29 – podstawę opodatkowania oraz w pozycji 30 – podatek należny, natomiast zakupy (podatek naliczony) odpowiednio w pozycjach 45 i 46.


Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1, art. 28b, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a, ust. 10b pkt 3 i ust. 10i ustawy o VAT.