Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

July 26, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Usługa opieki nad osobami starszymi na terytorium Niemiec

0 2248

Chcę się zająć świadczeniem usług w zakresie opieki nad starszymi osobami, wymagającymi stałej kontroli. Takie usługi będą świadczone dla osób zamieszkujących na terytorium Niemiec, są to zazwyczaj osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Usługa powiązana jest z wyjazdami do podopiecznego i na ten czas mieszkanie z nim (podatnik nie jest żadną instytucją wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewodę ani też instytucją funkcjonującą na podstawie przepisów o oświacie lub pomocy społecznej). Czy muszę być od razu czynnym podatnikiem VAT? Czy wiąże się to również z rejestracją do VAT-UE? Jak mam wystawić fakturę lub rachunek?

ODPOWIEDŹ
Nie, Czytelnik nie musi rejestrować się, jako czynny podatnik VAT, ponieważ świadczone usługi korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT (przy założeniu, że nie wykonuje żadnych innych czynności). Nie ma również obowiązku rejestracji do VAT-UE, ponieważ miejscem opodatkowania tej usługi jest terytorium kraju. Czytelnik świadczenie przedmiotowych usług może udokumentować poprzez wystawianie i księgowanie codziennie dowodu księgowego, lub poprzez prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz wprowadzanie przychodów w księdze przychodów i rozchodów raz na miesiąc, natomiast na żądanie nabywcy powinien wystawić fakturę.

UZASADANIENIE
Zgodnie z zasadą ogólną, miejscem opodatkowania danej usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Z kolei miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami jest terytorium kraju, czyli miejsce, gdzie usługodawca posiada swoją siedzibę działalności gospodarczej (niezależnie od tego, że usługa będzie świadczona w domu podopiecznego na terytorium Niemiec). Zatem, świadczona przez Czytelnika usługa w zakresie opieki nad starszymi osobami będącymi osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej będzie podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce. 

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w pkt 22 powyższej ustawy, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. Definicja „opieki” zawarta została w słowniku języka polskiego i oznacza „troskliwe zajmowanie się kimś, dbanie o kogoś, zaspokajanie czyichś potrzeb, strzeżenie, pilnowanie kogoś lub czegoś, dozór, piecza, kuratela (…)”. 

Z powyższego wynika, że świadczone przez Czytelnika usługi korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. W tej sytuacji Czytelnik, jeżeli świadczy wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo, to nie ma obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT. Dotyczy to również rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych, ponieważ miejsce opodatkowania tej  usługi jest na terytorium Polski godnie z art. 28c ustawy. 

W zakresie dokumentowania usług opieki, co do zasady, obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Czytelnik może jednak korzystać ze zwolnienia do momentu przekroczenia kwoty obrotu na rzecz w/w osób w wys. 20 tys. zł, lub, w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku  do momentu przekroczenia, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł, chyba, że za świadczenie usług Czytelnik będzie otrzymywał w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, wówczas do końca 2021 roku obowiązek ewidencji na kasie nie powstanie. W takiej sytuacji Czytelnik może wystawić i księgować codziennie dowód księgowy, lub prowadzić ewidencję sprzedaży oraz wprowadzać przychody w księdze przychodów i rozchodów raz na miesiąc, natomiast na żądanie nabywcy powinien wystawić fakturę.

 

Podstawa prawna: art. 28c ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 23, art. 96 ust. 3, art. 97 ust. 3, art. 106b ust. 1, ust. 2 i ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 2 i § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.