Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

December 1, 2013

Usługa transportu z przeładunkiem świadczona na rzecz podatnika z Włoch

0 1626

Polska firma świadczy na zlecenie firmy włoskiej usługę transportu towarów. Towary są wywożone poza teren Unii Europejskiej, do Rosji. Polska firma transportowa przewozi towary na trasie Włochy - Polska i w Polsce towar jest przeładowany na samochody rosyjskie. Koszty przeładunku obciążają firmę polską (faktura od firmy świadczącej usługi magazynowania i załadunku ze stawką VAT podstawową). Jak prawidłowo opodatkować VAT taką kompleksową usługę transportu i przeładunku?

ODPOWIEDŹ

W Państwa przypadku kompleksową usługę transportu i przeładunku należy opodatkować na zasadzie odwrotnego obciążenia. Zobowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu opisanej usługi będzie firma włoska.

UZASADNIENIE

Usługa transportowa jest opodatkowana VAT w Polsce, gdy w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług będzie uznana za świadczoną na terytorium naszego kraju. Zatem dla prawidłowego rozliczenia podatku niezbędne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

W myśl art.28a pkt 1 lit.a ustawy o VAT na potrzeby określania miejsca świadczenia usług przez podatnika rozumie się podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art.15 ust.6. Z zadanego pytania wynika, że świadczycie Państwo usługę transportową na rzecz firmy włoskiej, a zatem podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Usługę należy zatem uznać za świadczoną na rzecz podatnika.

Miejscem świadczenia usług na rzecz podatników, zgodnie z art.28b ust.1 ustawy o VAT, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art.28b ust.2 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art.28b ust.3 ustawy o VAT). Opisane powyżej zasady ogólne będą miały zastosowanie do określenia miejsca świadczenia usług transportowych.

W świetle przywołanych regulacji, usługi transportu towarów świadczone na rzecz podatników spoza kraju opodatkowane są co do zasady w kraju siedziby usługobiorcy. W związku z tym, w przypadku świadczenia tych usług na rzecz podatnika, obowiązek rozliczenia podatku zostaje przeniesiony na nabywcę, zgodnie z zasadami mechanizmu „reverse charge”.

W Państwa przypadku usługa polega na transporcie towarów oraz przeładunku. Naszym zdaniem jest to usługa kompleksowa. Co do zasady przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia usług kompleksowych określanych również jako „świadczenia złożone”. Jednakże na przestrzeni lat, z uwagi na systematycznie rozwijający się rynek usług mających charakter kompleksowy, w oparciu o linię orzecznictwa sądów administracyjnych wypracowana została definicja tego rodzaju usług. W przedmiotowej sprawie warto odwołać się także do wykładni przepisów unijnych dokonanej przez ETS. W wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (orzeczenie z dnia z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Commisioners of Customs and Excise przeciwko Card Protoction Plan Ltd) ETS wskazał, że każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT zasadniczo należy traktować jako odrębne i niezależne. Jednak, gdy kilka świadczeń obejmuje jedną usługę, nie można dzielić jej sztucznie dla celów podatkowych. Aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu - tj. do wykonania świadczenia głównego. W Państwa przypadku usługa przeładunku jest ściśle związana z usługą transportu, gdyż w celu wykonania świadczenia głównego czyli transportu należy przeładować towar.

Tym samym Państwa firma, świadcząc kompleksową usługę transportu i załadunku na rzecz podatnika z Włoch nie jest zobowiązana do rozliczenia podatku, gdyż obowiązek ten będzie spoczywał na nabywcy usługi, który powyższą transakcję powinien rozpoznać jako import usług transportowych.

W tej sytuacji należy wystawić fakturę bez naliczania podatku czyli bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Wartość faktury będzie obejmowała koszt usługi transportu oraz koszty magazynowania i załadunku. Na podstawie tak wystawionej faktury zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługobiorca na zasadzie importu usług. Należy także wykazać wartość usługi w poz.11 deklaracji VAT-7, a także w pozycji 12, gdyż usługa ta jest świadczona na rzecz unijnego kontrahenta. Zgodnie z art.109 ust.3a w powiązaniu z art.19 ust.19a ustawy o VAT, usługi te należy ująć w ewidencji za okres, w którym zostały wykonane. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi usługodawca otrzymał całość lub część należności, usługi należy wykazać w ewidencji za okres, w którym otrzymano należność (art.109 ust.3a w powiązaniu z art.19 ust.19b ustawy o VAT). Usługi te należy również ująć w informacji podsumowującej VAT-UE.

Wydatki związane ze świadczeniem takich usług dają prawo do odliczenia VAT w sytuacji, gdyby wykonanie tych usług w kraju uprawniało do takiego odliczenia (art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT).

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy