Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Usługi dotyczące magazynowania towarów dla kontrahenta zagranicznego a VAT

0 3273

Jesteśmy podatnikiem VAT i świadczymy usługę magazynowania na terytorium Polski dla kontrahenta unijnego ze Szwecji. Usługa polega na udostępnieniu klientowi powierzchni magazynowej, w której przechowuje swoje towary, a następnie, jeżeli ich zabraknie na stanie sklepu ma możliwość z tego magazynu pobrać. W sklepie nie ma miejsca, dlatego zdecydował się na takie rozwiązanie. Z umowy wynika, że kontrahent szwedzki może w dowolny sposób dysponować tą powierzchnią, ma klucze i w dowolnej porze może przyjechać po towary. W jaki sposób mam rozliczyć powyższą transakcję z kontrahentem zagranicznym?

ODPOWIEDŹ

Usługa dotycząca magazynowania towarów dla kontrahenta ze Szwecji będzie opodatkowana  w miejscu położenia nieruchomości tj. w Polsce. Czytelnik usługę magazynowania winien opodatkować stawką VAT 23%. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą, miejscem opodatkowania w przypadku świadczenia  usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym usługobiorca posiada swoją siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że, co do zasady, kontrahent zagraniczny będzie obowiązany do rozliczenia w swoim kraju podatek od wartości dodanej. Istnieją jednak odstępstwa od ogólnej zasady. I tak, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, do których m.in. zaliczają się usługi budowlane, usługi noclegowe oraz usługi magazynowania. Z tym, że usługi magazynowania ich miejsce opodatkowania będzie uzależnione od warunków umów zawartych pomiędzy stronami. Świadczenie usługi magazynowania przez Czytelnika na rzecz zagranicznego kontrahenta będzie opodatkowane w miejscu, gdzie znajduje się ten magazyn, czyli na terytorium kraju. Z umowy musi wynikać, że usługa magazynowania jest usługą główną. Z opisu wynika, że kontrahent może powierzchnią magazynową dysponować dobrowolnie i nią zarządzać. W takiej sytuacji miejsce opodatkowania tej usługi będzie ściśle związane z położeniem nieruchomości, czyli tym magazynem. Podobne zdanie wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2015 r., sygn. IBPP4/4512-217/15/PK, stwierdzając, że: „ ... aby można uznać, że usługa magazynowania podlegała opodatkowaniu w miejscu, w którym znajduje się magazyn (nieruchomość), konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • magazynowanie musi stanowić świadczenie główne podejmowanych czynności, oraz
  • usługobiorca ma prawo używania wyraźnie określonej nieruchomości”.

 W przeciwnym razie, miejscem opodatkowania takiej usługi będzie terytorium kraju, w którym usługobiorca ma swoją siedzibę działalności gospodarczej. W wyroku C-155/12 z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie RR Donnelley Global Turkey Solutions Poland Sp. z o.o. TSUE uznał, że usługi magazynowania tj. przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i  załadunek będą opodatkowane w miejscu, gdzie jest położona nieruchomość, ale tylko wtedy, gdy usługa magazynowania jest usługą główną i usługobiorca dysponuje powierzchnią magazynową lub jej częścią. 

Z pytania Czytelnika wynika, że kontrahent polski świadczy usługę magazynowania dla kontrahenta szwedzkiego z możliwością dysponowania powierzchnią magazynu. Kontrahent może w każdej chwili wejść  na  magazyn  i  jest w posiadaniu klucza, ma dostęp do swoich towarów. W opisanej sytuacji Czytelnik powinien wystawić fakturę i opodatkować usługę krajową stawką VAT 23%, ponieważ miejsce opodatkowania tej transakcji będzie na terytorium Polski, czyli tam, gdzie znajduje się magazyn. 

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7(19) świadczenie usług opodatkowanych stawką VAT 23% należy wykazać w pozycji 19 – podstawę opodatkowania oraz w pozycji 20 – podatek należny.

Podstawa prawna: art. 28b ust. 1, art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.