Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

April 24, 2017

Uznanie podmiotu za podwykonawcę prac budowlanych

0 1050

Podmioty, którym deweloper zlecił wykonanie prac budowlanych nie są podwykonawcami, do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2017 roku nr 2461-IBPP1.4512.100.2017.2.PG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi firmę budowlaną i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Działalność firmy Wnioskodawcy polega na budowie domów mieszkalnych w stanie deweloperskim, a następnie sprzedaży tych domów klientom – osobom prywatnym. W większości Wnioskodawca buduje domy własnymi pracownikami, jednak pewne prace zleca firmom zewnętrznym będącymi podatnikami VAT (o których mowa w art. 15 ustawy).

Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące tego, czy w opisanej sytuacji w związku z nabyciem usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy (polegających np. na wykonaniu instalacji elektrycznej w budynkach, pokrycia dachowego w budynkach, wylewek w budynkach, tynków w budynkach, wewnętrznej sieci wodno-kanalizacyjnej w budynkach, wewnętrznej sieci centralnego ogrzewania w budynkach) od firm będących podatnikami VAT (o których mowa w art. 15 ustawy) Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia podatku w ramach procedury „odwrotnego obciążenia” zgodnie z regulacją zawartą w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy (pyt. 1) oraz czy firmy wykonujące opisane wyżej roboty budowlane muszą wystawiać Wnioskodawcy faktury z naliczonym podatkiem VAT (pyt. 2). Wnioskodawca ma także wątpliwości dotyczące tego, czy w opisanej sytuacji firmy wykonujące opisane wyżej roboty budowlane w stosunku do firmy Wnioskodawcy są jego podwykonawcami (pyt. 3).

Stanowisko Dyrektora

Kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy w przedmiotowej sytuacji znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia jest określenie statusu podmiotów świadczących usługi budowlane na rzecz Wnioskodawcy. Aby stwierdzić czy podmioty świadczące usługi na rzecz Wnioskodawcy są podwykonawcami konieczne jest uwzględnienie funkcji poszczególnych podmiotów uczestniczących w realizacji inwestycji budowlanej oraz charakteru relacji pomiędzy nimi.

Mając powyższe na względzie, należy wskazać, że podwykonawca to wykonawca, któremu inny podmiot w ramach otrzymanego zlecenia, powierzył wykonanie części prac budowlanych. Aby stwierdzić, że w realizacji inwestycji budowlanej uczestniczy podwykonawca muszą wystąpić dwa rodzaje zleceń: pierwotne zlecenie udzielone wykonawcy oraz zlecenie udzielone przez wykonawcę na rzecz kolejnego podmiotu, który pełni właśnie funkcję podwykonawcy.

W opisanej we wniosku sytuacji wystąpi tylko jeden rodzaj zlecenia, tj. zlecenie wykonania prac budowlanych przez Wnioskodawcę udzielone innym podmiotom. W związku z powyższym ww. podmiotów nie można uznać za podwykonawców, o których mowa w art. 17 ust. 1h ustawy. Jak wskazano w art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Skoro ww. warunek w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony mechanizm odwrotnego w opisanej we wniosku sytuacji nie znajdzie zastosowania, a świadczenie przedmiotowych usług należy opodatkować na zasadach ogólnych.

Wnioskodawca ma także wątpliwości dotyczące kwestii wystawianych dla niego faktur za wymienione we wniosku usługi budowlane.

Zasady wystawiania faktur regulują przepisy art. 106a-106q ustawy. Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że podatnik – co do zasady – ma obowiązek wystawić fakturę, która dokumentuje sprzedaż dokonywaną na rzecz innego podatnika. Zatem należy stwierdzić, że wystawiane na rzecz Wnioskodawcy faktury z tytułu wykonywanych na jego rzecz usług budowlanych powinny zawierać stawkę oraz kwotę podatku VAT.

Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, że:

  1. W opisanej sytuacji, w związku z nabyciem usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy (polegających na wykonaniu instalacji elektrycznej w budynkach, pokrycia dachowego w budynkach, wylewek w budynkach, tynków w budynkach, wewnętrznej sieci wodno-kanalizacyjnej w budynkach, wewnętrznej sieci centralnego ogrzewania w budynkach) od firm będących podatnikami podatku VAT (o których mowa w art. 15 ustawy) Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług w ramach procedury „odwrotnego obciążenia” zgodnie z regulacją zawartą w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy.

  2. W opisanej sytuacji firmy wykonujące opisane wyżej roboty budowlane wystawiają dla Wnioskodawcy faktury z naliczonym podatkiem VAT.

  3. W opisanej sytuacji firmy wykonujące opisane wyżej roboty budowlane w stosunku do Wnioskodawcy nie będą „podwykonawcami”.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1h oraz art. 106a-106q ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.