Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

April 2, 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Wynajem i podnajem lokali hotelowych z 8% stawką VAT

0 1971

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z tytułu najmu lokali, zakupiła lokale (pokoje hotelowe) w budynku niemieszkalnym - hotelowym. Zawarła umowę najmu tych lokali z firmą (Sp. z o.o. Sp.K) której celem jest prowadzenie w nich działalności związanej z wynajmem pokoi hotelowych. Ponadto, Sp. z o.o. Sp.K w zawartej umowie miała prawo do zawarcia umowy podnajmu z innym przedsiębiorcą który prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi hotelowych, i zawarła osobną umowę ze sp. z o.o. Czy stawka VAT dla umowy najmu i podnajmu, pomiędzy:

 

  1. osobą fizyczną a Sp. z o.o. Sp.K opodatkowana jest stawką 8% (gdy Sp. z o.o. Sp.K będzie wynajmowała pokoje hotelowe)

  2. osobą fizyczną a Sp. z o.o. Sp. K opodatkowana jest stawką także 8% (gdy Sp. z o.o. Sp.K odda w podnajem lokale Sp. z o.o.)

  3. sp. z o.o. Sp.k a Sp. z o.o. opodatkowana jest stawką 8% - będzie wynajmowała pokoje hotelowe.

 

Odpowiedź

Kluczowe znaczenie dla zastosowania 8% stawki podatku VAT ma klasyfikacja statystyczna świadczonych przez wynajmującego na rzecz najemcy usług wynajmu lokalu. Usługi świadczone przez wynajmującego na rzecz najemcy na cele prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej w zakresie usług hotelowych, służące zaspokajaniu potrzeb związanych z krótkotrwałym pobytem i jako usługi zaklasyfikowane do PKWiU 55 (usługi związane z zakwaterowaniem), podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%.

 

  1. usługi wynajmu lokali na rzecz najemcy, na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, dotyczącej podnajmu wynajmowanych lokali osobom trzecim (podnajemcom), na cele krótkotrwałego zakwaterowania podlegają opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 8%, tj. właściwej dla usług związanych z krótkotrwałym zakwaterowaniem, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT jako czynność wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o VAT w pozycji 163,

  2. ustawodawca nie poprzedził PKWiU 55 symbolem ex, a więc stawka obniżona podatku ma zastosowanie do wszelkich towarów i usług zawierających się w tym grupowaniu; zatem, jeżeli usługa świadczona przez Czytelnika mieści się w grupowaniu PKWiU 55, to podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%,

  3. usługę wynajmu lokali hotelowych podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, której przedmiotem jest krótkotrwały wynajem lokali w celach mieszkaniowych, należy opodatkować 8% stawką podatku VAT – zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy.

 

Należy zaznaczyć, że z umów zawartych między stronami musi jednoznacznie wynikać, że lokale będą przeznaczone na cele mieszkaniowe w celu krótkotrwałego zakwaterowania (usługa sklasyfikowana wg PKWiU w grupowaniu 55.

 

Uzasadnienie

Przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU.

Zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju  i charakteru usługi. W przypadku natomiast wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5a ustawy, towary i usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146 aa ust. 1 pkt 1 ustawy, stawka podatku wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy w p powiązaniu z art. 146 aa ust 1 pkt 2, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, Zastosowanie preferencyjnych stawek podatku możliwe jest tylko wówczas, gdy wynika to wprost z ustawy lub przepisów wykonawczych do niej. W załączniku nr 3 do ustawy, stanowiącym „wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%” pod pozycją nr 163 wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55, tj. „Usługi związane z zakwaterowaniem”. Ustawodawca nie poprzedził PKWiU 55 symbolem „ex” co oznacza, że stawka obniżona podatku ma zastosowanie do wszelkich usług zawierających się w tym grupowaniu.

Pojęcie „zakwaterowanie”. nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN „zakwaterować” znaczy „przydzielić komuś miejsce czasowego zamieszkania”. Z kolei „zakwaterować się” znaczy „zamieszkać gdzieś tymczasowo”.

Jeżeli z umów pomiędzy uczestnikami opisanych operacji gospodarczych będzie wynikało, że każdy z tych uczestników świadczy usługi związane z krótkoterminowym zakwaterowaniem i usługi te zostaną przez tych uczestników  sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55, wówczas każdy z tych uczestników będzie mógł  zastosować preferencyjną 8% stawki VAT. Pogląd taki zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 września 2015 roku nr IBPP2/4512-509/15/JJ.

Dodać należy, że Rada Ministrów przyjęła 5 marca 2019 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zmieniony zostanie sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT, dzięki czemu powstanie nowa matryca stawek VAT, zakładająca radykalne uproszczenie tego systemu. Projekt przewiduje odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN – w odniesieniu do towarów) oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015 - w odniesieniu do usług).

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7(19) dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% w poz. 17 podstawa opodatkowania, w poz. 18 podatek należny.

Paulina MatuszewskaPodstawa prawna: art.5, art. 5a, art. 7, art. 8, art. 41 ust. 1 i ust. 2, art. 146aa ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT.