Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 5, 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Wynajem mieszkania prywatnego dla pracowników na cele mieszkalne a VAT

0 1154

Osoba fizyczna wynajmuje prywatne mieszkanie dla pracowników firmy na cele mieszkalne, prowadzi działalność gospodarczą, jest płatnikiem VAT. Czy należy wystawiać faktury VAT dla firmy wynajmującej mieszkanie dla pracowników, czy jest zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT? Przychód roczny z najmu to 60.000 zł, zatem kwota niższa niż próg zwolnienia wynikający z art.113 ustawy o VAT. Płatności za wynajem dokonuje firma przelewem na  konto osobiste tej osoby.

Odpowiedź

Najem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. W przypadku usług zwolnionych z VAT nie ma, co do zasady, obowiązku wystawienia faktury.

 

Uzasadnienie

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, dla celów podatku VAT, najem rzeczy ruchomych lub nieruchomości stanowi działalność gospodarczą, gdy ma charakter ciągły i prowadzony jest dla celów zarobkowych.

Kwalifikacja najmu prywatnego jako działalności gospodarczej dla celów VAT nie oznacza automatycznie, że od uzyskanych obrotów trzeba płacić VAT. Usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Natomiast wynajem lokali użytkowych zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT - stawka VAT 23%.

Podatnikiem VAT z tytułu najmu w omawianej sytuacji nie jest przedsiębiorstwo osoby fizycznej a sama ta osoba. Osoba taka może działać jako podatnik wykonując działalność gospodarczą oraz jako podmiot “prywatny”. Nie można jednak uznać, aby osoba fizyczna była jednocześnie podatnikiem VAT i wykonywała czynności jako osoba prywatna. Jeżeli Czytelnik jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, to nawet wynajęcie lokalu “prywatnie”, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT i musi być rozliczona w deklaracji VAT.

Zatem mamy do czynienia z jednym i tym samym podatnikiem podatku VAT zarówno dla działalności  gospodarczej jak i dla najmu lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Ustęp 2 cytowanego artykułu stanowi natomiast, iż podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3., chyba że nabywca w ciągu 3 miesięcy złoży żądanie wystawienia takiej faktury.

Czytelnik nie ma więc obowiązku udokumentowania świadczonych usług najmu fakturą, chyba że usługobiorca zażąda jej wystawienia.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) dostawę towarów zwolnioną od podatku należy wykazać w poz. 10 deklaracji

 

Stanisława Kossobudzka

 

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 106b ust 1 i ust.2 ustawy o VAT.