Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Została wysłana paczka do klienta. która zaginęła. Mamy przyznane odszkodowanie - 80% wartości zgubionej paczki. Czy należy jakoś skorygować podatek VAT naliczony od zakupu towarów, które zaginęły?

ODPOWIEDŹ 

W sytuacji, gdy zaginęły towary w czasie wysyłki, nie jest konieczne korygowanie podatku odliczonego od zakupu zagubionego towaru.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT, zgodnie z ustawą  o podatku od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w dokonanych zakupach, przysługuje, gdy nabyte towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wyróżnić wydatki:

  • bezpośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi VAT, dające pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego,
  • bezpośrednio związane z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu VAT, niedające prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego,
  • pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi, do których można zaliczyć  koszty ogólne działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych z zamiarem wykorzystania do czynności opodatkowanych VAT. Odliczenia dokonuje w rozliczeniu bieżącym, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Przepisy ustawy wprawdzie określają przypadki, gdy podatnik jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego od zakupu danego towaru, jednak fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z jego zakupem. Oczywiście dla celów dowodowych fakt wystąpienia zdarzenia losowego winien być przez podatnika udokumentowany. Czytelnik otrzymał odszkodowanie, więc zaginięcie towaru jest w jego przypadku oczywiste i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków np. konieczności korekty odliczonego wcześniej podatku VAT.


Podstawa prawna: art.5 ust.1, art. 7 ust.1, art. 86 ust. 1, art. 91 ustawy o VAT.