Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup od kontrahenta chorwackiego patentu żeglarskiego na motorówkę

Artykuły | August 28, 2020 | NR 105
0 1007

Nabyliśmy patent żeglarski od firmy chorwackiej zajmującej się licencjonowanymi motorówkami. Nasza firma to podatnik czynny VAT oraz zarejestrowani jesteśmy na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych do VAT-UE. Firma chorwacka przysłała nam fakturę, na której widnieje ich podatek, który został doliczony. Czy mamy rozliczyć transakcję WNT, czy to jest import usługi? Jak prawidłowo tę transakcję rozliczyć?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia importu usługi z tytułu zakupu patentu żeglarskiego od kontrahenta chorwackiego. 

UZASADNIENIE

W art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług została zawarta definicja importu usługi. Zgodnie z jej zapisem jest to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Z kolei podatnikami z tytułu importu usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a  w przypadku usług, do których stosuje się art.  28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,
  2. usługobiorcą jest:
  • w  przypadku usług, do których stosuje się art.  28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do VAT-UE,
  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o  którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i  zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do VAT-UE.

Zgodnie natomiast z art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Zatem, w opisanej sytuacji miejscem opodatkowania zakupu patentu żeglarskiego, czyli dokumentu uprawniającego do kierowania jachtem określonej wielkości po określonych wodach będzie terytorium kraju. Czytelnik będzie obowiązany rozliczyć nabycie tej usługi na zasadzie samoobliczenia. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku zgodnie z zasadą ogólną, czyli z momentem wykonania usługi, chyba, że przed jej wykonaniem nastąpi zapłata w części lub w całości. 
Patent żeglarski jest dokumentem uprawniającym do kierowania jachtem określonej wielkości i na określonych wodach. Patent potwierdza posiadane kwalifikacje. Zatem patent nie jest towarem tylko usługą. 
Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej,  zatem  Czytelnik powinien w deklaracji VAT wykazać podatek należny od całości nabytej usługi uwzględniając zagraniczny podatek. Czytelnik będzie miał również prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego nabycia pod warunkiem, że zakup ten służy do działalności opodatkowanej i nie wystąpią przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy o VAT. W tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu tego nabycia. Zgodnie z ogólną zasadą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w  rozliczeniu  za  okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika  towarów i usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z  tytułu tych transakcji w  deklaracji podatkowej, w  której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w  terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w  którym w  odniesieniu do  nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.  Jeżeli Czytelnik rozliczy podatek należny po ustawowym terminie (po upływie 3 miesięcy), może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w  rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w  odniesieniu, do  którego nie upłynął jeszcze termin do  złożenia deklaracji podatkowej. 

Ewidencja w deklaracjach: w VAT-7(20) import usługi należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 29 - podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycjach 45 i 46.

 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1, art. 19a ust. 1, art. 29a ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 roku.