Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

July 20, 2018

Zastosowanie odwrotnego obciążenia w usługach budowlanych

0 1004

W celu zastosowania odwrotnego obciążenia, istotne jest wystąpienie w podzleceniach tożsamego zakresu prac względem czynności realizowanych przez głównego wykonawcę na rzecz zamawiającego (inwestora), tj. muszą to być usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2018 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.232.2018.2.AT

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Usługodawca) – czynny podatnik VAT – świadczy usługi budowlane zaklasyfikowane według PKWiU 43, które są wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca otrzymał zlecenie wykonania robót budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług od Spółki „A” (Generalny Wykonawca). Spółka ta (czynny podatnik VAT) świadczy usługi z zakresu PKWiU 33, tj. usług naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń na rzecz Inwestora (Inwestor - podatnik VAT czynny). Spółka „A” jako Główny Wykonawca zleciła Wnioskodawcy wykonanie robót budowlanych (wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług) wchodzących w skład zlecenia otrzymanego od Inwestora. Bez zlecenia robót budowlanych Wnioskodawcy, Spółka „A” nie mogłaby wykonać w pełnym zakresie zlecenia otrzymanego od Inwestora.

Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy w odniesieniu do świadczonych usług objętych wskazanym zleceniem Spółki A.

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9;

  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Załącznik nr 14 do ustawy określa wykaz usług, o których mowa w wyżej cyt. art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy. Według art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Rozstrzygając niniejszą sprawę należy stwierdzić, że czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, pomimo że mieszczą się – zgodnie ze wskazaniami Wnioskodawcy – w załączniku nr 14 do ustawy (PKWiU 43), to jednakże nie podlegają opodatkowaniu według zasad wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy. W niniejszej sprawie nie został bowiem spełniony jeden z elementów warunkujących zastosowanie opodatkowania według tzw. mechanizmu odwróconego VAT. A mianowicie, Wnioskodawca (Usługodawca) nie świadczył tych czynności jako podwykonawca. Na tle niniejszej sprawy zaznaczyć należy, że „podwykonawca – to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy” (internetowe wydanie Słownika języka polskiego, //sjp.pwn.pl/sjp/podwykonawca; 2503008). Wskazać należy również, że przy dalszych „podzleceniach” przyjąć należy podejście, zgodnie z którym podwykonawca zlecający jest – w stosunku do swojego podwykonawcy – głównym wykonawcą swojego zakresu prac. W przedstawionym stanie faktycznym, co należy zaakcentować, Główny Wykonawca świadczy na rzecz Inwestora usługi sklasyfikowane wg PKWiU 33, a zatem niemieszczące się w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Natomiast, aby można było zastosować odwrotne obciążenie, istotne jest wystąpienie w podzleceniach tożsamego zakresu prac względem czynności realizowanych przez głównego wykonawcę na rzecz zamawiającego (inwestora), tj. muszą to być usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Ponadto, bez wpływu na rozstrzygnięcie pozostaje to, że bez zlecenia robót budowlanych Wnioskodawcy, Spółka „A” nie mogłaby wykonać w pełnym zakresie zlecenia otrzymanego od Inwestora.

Reasumując, Wnioskodawca wykonując na rzecz Spółki „A” opisane we wniosku czynności klasyfikowane według PKWiU 43, powinien zastosować ogólne zasady opodatkowania, tj. stawkę VAT 23% (art. 146a pkt 1 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy).

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.