Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

2 listopada 2014

Czy budowa domu na sprzedaż stanowi działalność gospodarczą

0 1264

Nie prowadzę działalności gospodarczej i nie jestem VAT-owcem. Na początku roku kupiłem dwie działki budowlane i rozpocząłem budowę dwóch domów – bliźniaka na jednej działce i domu wolno stojącego na drugiej. Bliźniaka zamierzam sprzedać, żeby mieć pieniądze na spłatę kredytu na zakup działek i na budowę. Ostatnio słyszałem, że taka sprzedaż podlega VAT. Czy to prawda, skoro nie prowadzę działalności gospodarczej, a pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie prywatnego domu?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, w opisanej sytuacji sprzedaż domu podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Przedstawiony przez Pana problem był wielokrotnie analizowany przez organa podatkowe, sądy administracyjne, a nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Problem ten sprowadza się do rozstrzygnięcia jakie czynności należy uznać za zwykłe rozporządzanie majątkiem prywatnym, a kiedy należy już uznać, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, a zatem działa w charakterze podatnika VAT. Należy bowiem przypomnieć, że, w myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w myśl art.15 ust.2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W różnych orzeczeniach wskazywano na różne czynniki decydujące o tym, czy sprzedaż nieruchomości dokonana przez osobę prywatną stanowi działalność gospodarczą. Jednym z takich czynników był zamiar, z jakim osoba fizyczna nabyła nieruchomość. Na taki czynnik wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w składzie 7 sędziów o sygnaturze I FPS 3/07 z 29 października 2007 roku czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-291/92 pomiędzy Finanzamt Ülzen a Dieter Armbrecht z 4 października 1995 roku. W późniejszym czasie utrwaliła się jednak inna linia orzecznicza, uznająca za decydujący element to, czy osoba sprzedająca nieruchomość podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Takie stanowisko zajął na przykład TSUE w wyroku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 z 15 września 2011 roku czy Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 1289/10 z 7 października 2011 roku.

Podobnych argumentów użył też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej numer IPPP1/443-543/14-2/IGo z 10 lipca 2014 roku uznał sprzedaż budynku w celu uzyskania środków na spłatę kredytu i budowę domu mieszkalnego za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. W cytowanej interpretacji organ podatkowy stanął na stanowisku, że czynności polegające na sprzedaży przez osobę fizyczną lokalu należącego do majątku osobistego i za uzyskane środki kupno kolejnego lokalu, który zaspokaja potrzeby rodziny, w powiązaniu z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.