Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jaki kurs walut powinnam stosować przy rozliczaniu księgowym u klienta dostaw cyklicznych (WNT)?

Odpowiedź

Przy dostawach cyklicznych obowiązek podatkowy dla dostaw towarów powstaje z upływem ostatniego dnia każdego (przyjętego) okresu rozliczeniowego (art. 19a ust. 3-4 ustawy o VAT). Datą dostawy na fakturze jest ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego (a nie data faktycznego otrzymania towaru przez nabywcę). Z tego względu do podstawy opodatkowania za dany okres rozliczeniowy należy przyjąć kurs rozliczeniowy z dnia poprzedzającego zakończenie okresu rozliczeniowego. Właściwym dla przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania, wyrażonych w walucie obcej na złote, będzie kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający ostatni dzień okresu rozliczeniowego, alternatywnie można stosować ostatni kurs wymiany Europejskiego Banku Centralnego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). 

Uzasadnienie 

Podatnik wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu VAT jest obowiązany do opodatkowania danej czynności z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Przy czym w art. 19a ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o VAT przewidziano szczególny sposób określenia daty powstania obowiązku podatkowego dla dostawy, jeśli strony ustaliły następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (co ma zastosowanie do dostaw cyklicznych). 
Zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Powołany przepis ust. 3 stosuje się - na mocy art. 19a ust. 4 ustawy o VAT - odpowiednio do dostawy towarów (z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2).
Wskazać należy, że zgodnie z przyjętą linia orzecznictwa: „za dostawę świadczoną w sposób ciągły, o której mowa w art. 19a ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym, ze z góry założoną powtarzalnością świadczeń (dostaw) i ustalonymi okresami ich rozliczeń lub terminami płatności.”
Oznacza to,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.