Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W grudniu 2014 roku zauważyłam, że na dwóch fakturach wystawionych w 2014 roku, zastosowałam złą stawkę VAT tj. 8% zamiast 23%. Od razu dokonałam korekty faktur i nie czekając na potwierdzenie doręczenia korekty skorygowałam deklaracje VAT-7, w  których ujęto pierwotne faktury. Jedna z faktur korygujących nie dotarła do odbiorcy. Czy w takiej sytuacji mogę wystawić duplikat faktury korygującej z datą bieżącą? Czy nabywca będzie mógł rozliczyć VAT z duplikatu faktury korygującej w okresie bieżącym?

ODPOWIEDŹ

Tak, powinna Pani wystawić duplikat faktury z datą bieżącą. Nabywca ma prawo do rozliczenia duplikatu faktury korygującej najwcześniej w miesiącu jego otrzymania.

1. Rozliczenie po stronie dostawcy

Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy  z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą. Niestety, zarówno w ustawie o VAT jak i w wydanych do niej przepisach wykonawczych brak jest uregulowań w zakresie sposobu rozliczania faktur korygujących, zwiększających podatek należny tzw. korekt „in plus”.

Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą na podstawie wydanych przez organy podatkowe interpretacji oraz wyroków sądów administracyjnych praktykowane jest rozliczanie takich faktur za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy wynikający z wystawienia faktury pierwotnej.W przypadku wystawienia takiej faktury dostawca nie ma obowiązku uzyskania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę towaru lub usługi przed dokonaniem korekty deklaracji VAT. W interesie wystawcy faktury jest dokonanie korekty niezwłocznie po zauważenia błędu, gdyż ma to wpływ na wysokość odsetek w sytuacji konieczności dokonania wpłaty podatku do urzędu skarbowego. Ponadto, dokonanie korekty deklaracji przed wszczęciem kontroli lub czynności sprawdzających uchroni podatnika przed ewentualnymi sankcjami karnymi.Zasady wystawiania duplikatu faktury korygującej są takie same jak zasady wystawiania duplikatu faktury pierwotnej. W przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia, wystawia ponownie fakturę:

  • na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,

  • zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy (art.106l ust.1, pkt 1).

Faktura wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

2. Rozliczenie po stronie nabywcy

Z uwagi na brak przepisów w zakresie terminów odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.