Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Działalność nierejestrowana a obowiązek posiadania konta bankowego i NIP

Artykuły | 27 maja 2021 | NR 114
0 1982

Czy muszę posiadać NIP i numer konta jeśli będę świadczyła usługi kosmetyczne w działalności nierejestrowanej?

Odpowiedź
Tak, ponieważ świadcząc usługi kosmetyczne Czytelniczka jest obowiązana do rejestracji sprzedaży świadczonych usług za pomocą kasy rejestrującej on-line od 1 lipca 2021 roku - bez względu na osiągane obroty. Aby móc użytkować kasę rejestrującą należy dokonać jej fiskalizacji podczas której uprawniony serwis wprowadza do jej pamięci NIP podatnika. Jednocześnie, aby uzyskać zwrot kwoty wydanej na zakup tej kasy Czytelniczka w złożonym wniosku musi wskazać konto bankowe, wyłącznie na które może być dokonany zwrot 

Uzasadnienie
Zgodnie z §  3  ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia  28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, co do zasady, podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2018 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, u których przewidywany obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł mogą do końca 2021 roku korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony w/w obrót zwolnienie to traci moc (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
Jednak, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j ww. rozporządzenia zwolnień tych nie stosuje się w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania powyższych czynności (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).  
Powyższy obowiązek dotyczy zarówno podatników, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w ww. zakresie jak i tych, którzy zdecydowali się prowadzić działalność nierejestrowaną, w której miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym (art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Ewidencją sprzedaży jest również kasa fiskalna, zatem Czytelniczka rozpoczynając wykonywanie usług kosmetycznych w ramach działalności nierejestrowanej jest obowiązana prowadzić ewidencję sprzedaży świadczonych usług za jej pomocą od momentu wykonania pierwszej takiej usługi. 
W związku z tym faktem musi wystawić i wydać nabywcy bez jego żądania paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 
W związku z obowiązkiem stosowania kasy rejestrującej i  zamiarem wykonywania usług kosmetycznych Czytelniczka musi dysponować numerem identyfikacji podatkowej, którym zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorcy jest NIP, pod którym przedsiębiorca jest identyfikowany w urzędowych rejestrach.
Przez fiskalizację w przypadku kas on-line rozumie się – jednokrotny i niepowtarzalny proces inicjujący pracę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej, zakończony wystawieniem raportu fiskalnego fiskalizacji (§ 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).
Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy użyciu kas on-line podatnik, przy pomocy serwisanta, dokonuje fiskalizacji, zapewniając połączenie umożliwiające przesyłanie danych między kasą on-line a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3 ustawy (§ 13 ust. 1 rozporządzenia). Fiskalizacja kasy on-line obejmuje m.in.: zgłoszenie żądania fiskalizacji, odebranie numeru ewidencyjnego i niepowtarzalny i nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz zapis w pamięci fiskalnej numeru ewidencyjnego (§ 13 ust. 3 pkt 2, 3 i 7 rozporządzenia). 
Zarówno fiskalizacja jak i wprowadzenie  NIP-u jest czynnością jednokrotną i niepowtarzalną a te dane raz wprowadzone po zatwierdzeniu operacji, nie podlegają zmianie.
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, jeśli nie posiada Pani numeru NIP to nie może Pani prowadzić ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej i w efekcie świadczyć usług kosmetycznych.
Działalność nierejestrowana – jak sama nazwa wskazuje nie wymaga zgłoszenia jej do CEiDG. Prowadząc tego rodzaju aktywność zarobkową trzeba kontrolować wysokość przychodu. Nie ma obowiązku wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.