Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

31 maja 2017

Jak rozróżnić czy dana czynność złożona jest dostawą towarów czy świadczeniem usług

0 1745

Przedsiębiorca prowadzący zakład kserograficzny wykonuje szerokie usługi w zakresie kserowania materiałów dostarczonych przez klientów, ale także przy pomocy profesjonalnego oprogramowania jego pracownicy dokonują dostosowania pierwotnego materiału dostarczonego przez klientów do potrzeb różnego rodzaju druków, nadruków, projektów architektonicznych na dużych płachtach, itd. Jak w takim przypadku należy klasyfikować wykonane usługi? Czy w związku z faktem, iż zakład ma charakter usługowy, każda wykonana czynność będzie miała charakter usługi czy też może dochodzić do dostawy towarów?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca będzie miał do czynienia z dostawą towarów w sytuacji, gdy na własnym papierze i na własnych urządzeniach dokonana zwykłej czynności skopiowania materiału jaki dostarczył klient. Natomiast w sytuacji, w której on lub jego pracownicy dokonują różnego typu czynności, które mają na celu dopiero dostosowanie materiału pierwotnego do oczekiwań klienta (a więc dokonają na nim czynności dostosowawczych) i te czynności będą miały istotny (jakościowo i ilościowo) charakter, to przedsiębiorca będzie wtedy świadczył usługę.

UZASADNIENIE

Podatnicy wykonując różnego typu czynności mają niekiedy problem z określeniem czy wykonują tak naprawdę usługę czy też mają do czynienia z dostawą towarów. Pomocny jest w tym przypadku wyrok TSUE dotyczący tego zagadnienia z 10 marca 2011 roku, sygn. C-497/09, w którym wskazano:

podatnik dokonując czynności na rzecz klienta powinien uwzględnić wszystkie okoliczności jakie mają wpływ na wykonanie danej czynności,

  • podatnik powinien wyróżnić cechy dominujące w ramach danej czynności – czyli czy więcej zarówno pod względem jakościowym i ilościowym ma do czynienia z wykonywaniem usługi (za pomocą np. swoich środków trwałych, pracy żywej) czy też wykonuje dostawę,

  • podatnik powinien dokonać oceny, co do powyżej wymienionych cech z punktu przeciętnego klienta.

Przy czym co warto podkreślić, to podatnik powinien sam dokonać oceny wykonywanej przez siebie czynności. Ponadto często zdarza się, że podatnik będzie musiał takiej oceny dokonać w sposób intuicyjny, choć w pewnych przypadkach można dokonać przybliżonej wyceny kosztowej danych czynności. Przy czym co warto jeszcze raz podkreślić TSUE w przywołanym powyżej wyroku wskazał nie tylko na proporcje ilościowe, ale także jakościowe.

W przypadku usług kserograficznych można powołać się na orzeczenie TSUE (wyrok z 11.02.2010 r., sygn. C-88/09), w którym wskazano, iż z dostawą będziemy mieć do czynienia „(…) o ile ogranicza się do prostej czynności powielenia dokumentów na nośnikach (papier kserograficzny), a prawo do rozporządzania tymi nośnikami zostanie przeniesione przez podmiot wykonujący tę działalność na klienta, który zamówił sporządzenie kopii z oryginału …” . W takim przypadku jak można zauważyć, wykonujący czynność kserowania dokonał dostawy kserokopii, gdyż:

  • jego czynności polegały na użyciu środka trwałego, wykorzystanie tuszu oraz papieru, który zakupił co celów swojej działalności,

  • zakład kserograficzny nie wykonał żadnych innych czynności na dostarczonym oryginale,

  • dominujące znaczenie ilościowe ma zatem użycie w ramach dostawy środków niezbędnych do wykonania kserokopii (inne towary).

I dalej w wyroku TSUE w zakresie uznania czynności kserowania za usługę: … jeżeli okazuje się, że towarzyszy jej świadczenie dodatkowych usług, które ze względu na wagę,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.