Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasza firma nabyła usługi budowlane i zapłaciła za wystawioną fakturę, ale, zgodnie z umową, 5% należności zatrzymaliśmy na rok jako kaucję gwarancyjną. Czy w stosunku do tych 5% powinniśmy skorygować odliczony VAT po 150 dniach od upływu terminu płatności?

ODPOWIEDŹ

Nie, w przypadku zatrzymania części należności w formie kaucji gwarancyjnej nie mają Państwo obowiązku korekty odliczonego podatku.

UZASADNIENIE

W opisanym przez Państwa przypadku należy zwrócić uwagę na zapis art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z którym w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku.

Nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi mają zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 roku, których nieściągalność została uprawdopodobniona już w 2013 roku tj. w 2013 roku upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu ich płatności. Wynika to z przepisów przejściowych, tj. art.23 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Z pytania wynika, że zgodnie z umową po wykonaniu usług budowlanych zapłacili Państwo kwotę w wysokości 95% wartości wynikającej z faktury, pozostałą zaś część kwoty należnej w wysokości 5% pozostawiając u siebie jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy (kaucję gwarancyjną) na ustalony w umowie okres 1 roku. W prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo, co ma również zastosowanie na gruncie prawa podatkowego. A zatem w Państwa przypadku w odniesieniu do kwoty zatrzymanej tytułem gwarancji został ustalony w umowie inny termin płatności niż w stosunku do pozostałej części należności określonej na fakturze (termin zwolnienia gwarancji).

W omawianym przypadku kaucja gwarancyjna stanowi zabezpieczenie umowy polegające na tym, że w razie ujawnienia wad wykonanych przez Państwa kontrahenta robót budowlanych, w czasie 1 roku po zakończeniu zawartej umowy mogą Państwo dokonać napraw poprzez zajęcie całości lub części kaucji. Dopiero w sytuacji gdy po roku nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.