Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

2 maja 2018

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży nieruchomości

0 2666

Wpłata 100% zaliczki na poczet kupna nieruchomości nastąpiła 1 marca 2018 roku, akt notarialny podpisano 13 marca 2018 roku. Jak wystawić fakturę jeśli program oczekuje ode mnie wpisania dat: wystawienia/ daty sprzedaży i daty powstania obowiązku podatkowego, po czym do rejestru sprzedaży i pliku jpk zaciąga datę wystawienia i datę sprzedaży. Nie mam możliwości wpisania daty otrzymania zapłaty, a zgodnie z art. 106 f ustawy o VAT faktura dokumentująca otrzymanie całości zapłaty przed wykonaniem usługi powinna zawierać dane analogicznie jak w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 tj. 1) datę wystawienia; oraz pkt 6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury? Jeśli za datę wystawienia uznam 31 marca 2018 roku to co wpisać w dacie sprzedaży i jaka datę obowiązku podatkowego? Czy widząc, że dostawa nastąpiła w terminie podpisania aktu notarialnego to w dacie sprzedaży wpisać 13 marca 2018? Z kolei w dacie powstania obowiązku podatkowego ująć dzień przedpłaty tj. 1 marca 2018? Wtedy i tak w rejestrze VAT sprzedaży dokument zostanie wykazany tylko z datą wystawienia i datą sprzedaży w marcu, a data obowiązku podatkowego nie będzie miała tu znaczenia. Z tym, że art. 106b ustawy mówi, że fakturę należy wystawić w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty, a obowiązek podatkowy powstaje tu w dacie zapłaty zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Niemniej jednak mam prawo wystawić fakturę do 15 dnia kolejnego miesiąca (czyli do 15 kwietnia 2018 roku) i teraz wiedząc już, że nastąpiła dostawa 13 marca 2018 roku nie muszę wstawiać faktury na przedpłatę, tylko od razu na całą transakcję. W takim razie jakie daty ująć na fakturze?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku fakturę Czytelnik może wystawić do 15 kwietnia. Na fakturze należy wykazać datę jej wystawienia oraz w pozycji data sprzedaży datę powstania obowiązku podatkowego, czyli dokonania zapłaty, tj. 1 marca 2018 roku, a następnie rozliczyć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec oraz w tym samym miesiącu wykazać w pliku JPK.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106f ustawy o podatku od towarów i usług faktura dokumentująca otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, powinna zawierać dane, o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1-6, tj. m.in. datę jej wystawienia oraz datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub datę otrzymania zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. W takim przypadku, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy), natomiast obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Z art. 2 pkt 22 ustawy wynika, że pod pojęciem sprzedaży rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zatem nieruchomości spełniają definicję towarów, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z ogólną zasadą podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości powstaje z chwilą dokonania dostawy tych nieruchomości tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. To z kolei ma miejsce w momen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.