Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 lipca 2014

Konsekwencje zwrotu kosztów uszkodzonego mienia

0 761

Prowadzę kawiarnię i jestem podatnikiem VAT. Zatrudniony przeze mnie kelner przypadkowo oblał kawą torebkę klientki. W związku z tym klientka zażądała zwrotu kosztów zakupu nowej torebki i przyniosła fakturę. Jakie konsekwencje w VAT ma zwrot pieniędzy klientce?

ODPOWIEDŹ

Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia torebki nie podlega opodatkowaniu VAT. Nie mają Państwo również prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

UZASADNIENIE

Katalog czynności opodatkowanych VAT został zawarty w art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynnościami tymi są między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W celu ustalenia czy zwrot kosztów zakupu torebki jest w ogóle czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT należy zatem rozstrzygnąć czy czynność ta stanowi dostawę towaru lub świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o VAT przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatne towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art.7 ust.2 ustawy o VAT). Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art.8 ust.1 ustawy o VAT). W swoim orzecznictwie organa podatkowe są zgodne, że „czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.” ( Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1375/13/AK z 4 marca 2014 roku).

W opisanej w pytaniu sytuacji doszło do zdarzenia, w wyniku którego, wskutek błędu zatrudnionego przez Panią personelu doszło do uszkodzenia mienia klientki. Klientka zażądała rekompensaty za poniesioną szkodę w wysokości, jaka pozwoliła jej na zakup nowej torebki, w miejsce uszkodzonej. Na potwierdzenie tego, że roszczenie jest zasadne, klientka przedstawiła fakturę zakupu nowej torebki. W świetle przedstawionej powyżej ustawowej definicji opisane świadczenie nie stanowi dostawy towarów. Nie można uznać, że przeniosła Pani prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, gdyż nigdy nie była Pani stroną umowy dla sprzedawcy torebki, a zatem nie nabyła Pani jej własności. Należy zatem rozstrzygnąć, czy opisane świadczenie stanowi świadc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.