Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 września 2013

Korekta danych na fakturze po przekształceniu przedsiębiorcy

0 3647

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zakupiła rozrusznik, za który otrzymała fakturę i odliczyła VAT. Rozrusznik okazał się wadliwy i został zwrócony sprzedawcy. W międzyczasie przedsiębiorca przekształcił się w spółkę z o.o., a następnie otrzymał fakturę korygującą, ale na starą nazwę. Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej na dane odbiorcy. Jak mamy skorygować te dane?

ODPOWIEDŹ

W Państwa przypadku należy dokonać korekty faktury korygującej poprzez wystawienie noty korygującej zmieniającej pozycję określającą nabywcę.

UZASADNIENIE

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie zawierają regulacji odnośnie sposobu określania na fakturze nazwy podmiotu w przypadku jego przekształcenia. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności m.in. dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zagadnienie dotyczące przekształcenia porusza Kodeks spółek handlowych (ksh). Zgodnie z art.551 §5 kodeksu, przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (...) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową). Zgodnie z art.584¹ §1 ksh, przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgodnie z art.584² §1 ksh, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Natomiast zgodnie z art.584³ kodeksu, w przypadku gdy zmiana firmy przedsiębiorcy przekształcanego w związku z przekształceniem nie polega tylko na dodaniu części identyfikującej formę prawną spółki przekształconej, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy, obok nowej firmy, z dodaniem wyrazu „dawniej” – przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

W związku z powyższym, faktury wystawione przez kontrahentów po przekształceniu powinny zawierać aktualne dane Spółki, zgodne z danymi ujawnionymi w KRS. W związku z powyższym jeżeli faktury te zawierają dane sprzed przekształcenia, Spółka powinna wystawić noty korygujące zgodnie z §15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.