Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 października 2015

Korekta deklaracji za okres objęty decyzją organu kontroli skarbowej

0 1157

Podatnik miał przeprowadzoną kontrolę skarbową przez urząd kontroli skarbowej, która zakończyła się decyzją. Od decyzji zostało złożone odwołanie, izba skarbowa utrzymała w mocy decyzję organu I instancji. Następnie podatnik złożył skargę do WSA, gdzie sąd oddalił skargę Podatnika. Obecnie podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA. Podatnik otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego w sprawie złożenia korekty deklaracji VAT-7 za okres objęty decyzją UKS. Czy podatnik mimo zaskarżenia decyzji w sądzie musi złożyć korektę deklaracji zgodnie z ustaleniami decyzji UKS.

ODPOWIEDŹ

Nie, po wydaniu przez organ kontroli skarbowej ostatecznej decyzji Czytelnik nie ma prawa do złożenia korekty deklaracji za okres objęty tą decyzją.

UZASADNIENIE

Podatek VAT oparto na technice samoobliczania, zatem podatnik jest obowiązany obliczyć i zadeklarować właściwe kwoty podatku należnego i naliczonego za dany okres rozliczeniowy. Organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej ma jednak prawo do weryfikacji rozliczeń dokonanych przez podatnika.

Zgodnie z art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to jednak przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Zasady dokonywania korekt deklaracji w przypadku postępowania kontrolnego, które prowadzone jest na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 roku o kontroli skarbowej uregulowane zostały odmiennie niż w przypadku kontroli podatkowej. Zgodnie z art. 14c tej ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji, określone w art. 81 Ordynacji podatkowej, ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Na mocy tego przepisu, kontrolowany ma prawo skorygować deklarację podatkową, ale prawo to jest ograniczone w czasie. Podatnik może złożyć korektę deklaracji w ciągu 7 dni od dnia wyznaczenia kontrolowanemu podatnikowi terminu na wypowiedzenie się w sprawie zebranego w trakcie postępowania kontrolnego materiału dowodowego. W zasadzie więc korekta deklaracji jest w tym przypadku możliwa jeszcze przed formalnym zakończeniem postępowania kontrolnego.

W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego, gdy kontrolowany w wyznaczonym przez organ terminie nie złoży korekty deklaracji w całości uwzględniającej ustalenia kontroli, organ wydaje decyzję wymiarową.

Postępowanie administracyjne jest co do zasady dwuinstancyjne - od decyzji wydanej przez organ I instancji służy odwołanie do organu wyższej instancji, który ponownie rozpatruje sprawę. Decyzja nieostateczna to decyzja, od której służy prawo wniesienia odwołania. W przypadku nie wniesienia odwołania w terminie, decyzja administracy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.