Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik (zarejestrowany jako podatnik VAT-UE) omyłkowo wykazywał na deklaracjach VAT swoją sprzedaż do klienta UE „X” jako eksport. Skutkiem był brak wygenerowania deklaracji podsumowującej dla tego i złożenie błędnej informacji podsumowującej (bez danych klienta X). Do maja klient X potwierdzał się w europejskim systemie VIES jako podatnik VAT czynny (potwierdzenia są wydrukowane i podpięte do dokumentów sprzedaży potwierdzających dostawy w miesiącu transakcji). W dniu 16 czerwca 2018 roku klient X nie potwierdził się w VIES, cyt: „Nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE”. Czy jeżeli podatnik złoży korekty deklaracji za okresy styczeń - maj 2018 i dołączy deklaracje VAT-UE za te okresy to korekta będzie prawidłowa? Urząd uzna błąd oraz fakt, że klient X w okresie od stycznia do maja 2018 był podatnikiem VAT czynnym, czy będzie kierował się aktualną informacją o VIES?

ODPOWIEDŹ

Korekta jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Podstawowe zasady dotyczące korekty deklaracji zostały uregulowane w dziale III rozdział 10 „Korekta deklaracji” ustawy Ordynacja podatkowa. Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą dowolną ilość razy skorygować uprzednio złożoną deklarację (art.81 OP), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Deklaracje to również zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do składania których zobowiązani są podatnicy, płatnicy i inkasenci (art.3 pkt 5 O.P.). Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji. Nie ma obowiązku dołączania do korekty pisemnego wyjaśnienia przyczyn złożenia korekty.

W związku z omyłkowy wykazywaniem w deklaracjach VAT sprzedaży do klienta UE „X” jako eksportu zamiast jako WDT, konieczne jest złożenie korekty deklaracji VAT oraz złożenie informacji podsumowującej. Korekta deklaracji VAT polega na ponownym wypełnieniu druku deklaracji VAT-7 i zaznaczeniu na nim, że jest to deklaracja korygująca poprzez wypełnienie w pozycji 7 „cel złożenia formularza” pkt 2 „korekta deklaracji”. Także w przypadku stwierdzenia błędów w informacji VAT-UE, należy niezwłocznie złożyć jej korektę za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zobowiązuje do tego art. 101 ustawy o VAT. Korekta informacji podsumowującej VAT-UE polega na wypełnieniu formularza VAT-UEK.

Na druku korekty należy wypełnić wyłącznie dane dotyczące transakcji z kontrahentami, w zakresie których wystąpiła zmiana – w omawianym przypadku należy wypełnić wyłącznie dane kontrahenta X. W pozycji „Było” ujmujemy błędne dane, a w pozycji „Jest” dane prawidłowe. Jeżeli błąd polega na nie uwzględnieniu informacji w VAT-UE (tak jak w przypadku Czytelnika), to w korekcie w części „Było” należy pozostawić pusty wiersz, a w części „Jest” podać brakujące...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.