Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak w rejestrze VAT skorygować popieczętowane po kontroli deklaracje. Podatnik może dokonać jeszcze korekty VAT i wiąże się to z ingerencją w te "opieczętowane".

ODPOWIEDŹ

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu. Może ona dotyczyć każdej pozycji deklaracji. Sporządzenie korekty polega na ponownym, poprawnym wypełnieniu deklaracji, a jej złożenie do właściwego dla podatnika organu podatkowego skutkuje wyeliminowaniem z obrotu prawnego deklaracji korygowanej.

Prawo do dokonania korekty deklaracji wynika z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 81 § 1 ww. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Na mocy art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze można z tego uprawnienia skorzystać. Jak bowiem wynika z art. 81b § 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy - w zakresie objętym kontrolą- uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu. Uprawnienie to przysługuje nadal po zakończeniu kontroli. Kontrola podatkowa kończy się z dniem doręczenia protokołu kontroli, w związku z czym po tym dniu można skorygować deklaracje za kontrolowany okres. W protokole kontroli zgodnie z art. 290 § 2 pkt 7 Ordynacji powinno znajdować się pouczenie o prawie kontrolowanego do złożenia korekty deklaracji.

W tym miejscu należy podkreślić, że przy składaniu korekty deklaracji należy mieć na uwadze przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 70 § 1 ww. ustawy, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.