Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

7 września 2017

Moment powstania obowiązku podatkowego sprzedaży towarów zmagazynowanych u kontrahenta zewnętrznego

0 901

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towaru kontrahentowi, u którego zmagazynowany jest towar powstaje w chwili nabycia przez tego klienta prawa do dysponowania towarem jak właściciel.

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.295.2017.1.RS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest producentem oraz importerem i dystrybutorem odzieży męskiej. Sprzedaje swoje wyroby do innego podmiotu gospodarczego, który zajmuje się sprzedażą detaliczną towarów, produkowanych przez Wnioskodawcę, w ramach sieci sklepów firmowych.

Aby usprawnić obrót towarowy i dostosować go do potrzeb rynkowych, Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę, w ramach której kontrahent, otrzymując transport towaru, całość, bądź określoną jego część będzie przyjmował do depozytu, a następnie w miarę potrzeb, będzie miał prawo, za zgodą Wnioskodawcy, kupić towar będący w depozycie. Ponadto istnieje możliwość sprzedaży towaru znajdującego się w depozycie na rzecz osób trzecich. W takiej sytuacji kontrahent będzie miał obowiązek wydania towaru.

Podmiot odbierający towar - deponuje go u siebie, jednak towar jest nadal własnością Wnioskodawcy, w związku z czym - o ile Wnioskodawca sprzeda go innemu podmiotowi niż ten, który przechowuje - podmiot przechowujący dokona wydania oraz sprawdzenia ilościowego wydanego towaru. Co istotne, Wnioskodawca będzie płacił kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu depozytu.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przy sprzedaży towarów zmagazynowanych u Kontrahenta zewnętrznego?

Stanowisko Dyrektora

Należy zauważyć, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku d towarów i usług, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu „jak właściciel” zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług „dostawa” oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu).

Co należy rozumieć przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” określił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88. Pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania j...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.