Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

28 lutego 2013

Nabycie towaru z magazynu zagranicznego kontrahenta

0 923

W styczniu 2013 roku zamówiliśmy w niemieckiej firmie towar. Firma ta ma siedzibę w Niemczech i tam prowadzi działalność ale w Polsce posiada magazyn. Do magazynu towar ten został przekazany w czerwcu 2012 roku. W styczniu 2013 roku własnym transportem przewieźliśmy towar z magazynu do naszej firmy. Niemiecka firma wystawiła nam fakturę bez VAT. Czy taka transakcja to WNT czy sytuacja, w której podatnikiem jest nabywca towaru?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona transakcja nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. Jeżeli niemiecka firma nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, transakcja stanowi dostawę towaru na terytorium kraju, dla której podatnikiem jest nabywca.

UZASADNIENIE

W świetle art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem ma miejsce wówczas gdy spełnione są łącznie warunki:

1. kupujący nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

2. towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponadto przepisy ustawy określają pewne wymagania odnośnie statusu dostawcy i nabywcy, warunkujące uznanie transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

• dostawcą towarów musi być podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej;

• nabywcą musi być:

- podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej,a towary przez niego nabywane mają służyć jego działalności gospodarczej;

- osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT – z zastrzeżeniem art.10 ustawy.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie występuje zawsze, niezależnie od statusu dostawcy i nabywcy, gdy jego przedmiotem są nowe środki transportu.

W opisanym przez Państwa przypadku nie został spełniony jeden z podstawowych warunków pozwalających uznać dokonane nabycie za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – w ramach tej konkretnej dostawy towary nie zostały wysłane ani przetransportowane z innego kraju Unii Europejskiej. W momencie składania przez Państwa zamówienia towary znajdowały się bowiem już w magazynie ulokowanym na terytorium Polski, a z treści pytania można wnioskować, że nie jest to magazyn konsygnacyjny. W takiej sytuacji, w oparciu o art.11 ust.1 ustawy o VAT, to niemiecki kontrahent powinien rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski, w związku z przemieszczeniem własnego towaru z Niemiec na terytorium naszego kraju.

Z art.17 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wynika, że podatnikami VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Zgodnie z art.17 ust.5 ustawy przepis ten stosuje się, jeżeli nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT, posiadający siedzibę lub stałe miejsce działalności gospodarczej na terytorium kraju, albo osoba pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.