Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 lutego 2017

Nieodebrany i nieopłacony towar a możliwość anulowania faktury

0 3503

Klient złożył zamówienie. E-faktura została do niego wysłana przed odbiorem towaru (który miał odebrać osobiście). Ze względu na małą ładowność samochodu nie mógł go wówczas odebrać, ale zobowiązał się, że odbierze towar w najbliższym czasie. Do dnia dzisiejszego towaru nie odebrał, nie ma z nim żadnego kontaktu (wyprowadził się z wynajętego lokalu). Za towar nie zapłacił. Faktura VAT wystawiona i wysłana do niego w postaci elektronicznej została ujęta przez nas w deklaracji VAT. Czy możemy anulować fakturę? Jak odzyskać uiszczony VAT? Korekty nikt nam teraz nie podpisze ...

ODPOWIEDŹ

Fakturę można anulować, jedynie w przypadku, gdy nie weszła do obrotu prawnego. Gdy nie doszło do transakcji, a wcześniej została przesłana e-faktura do odbiorcy, zmniejszenie sprzedaży i podatku należnego może nastąpić jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Podatnik obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza możliwość wystawienia faktury przed dokonaniem dostawy, ale nie wcześniej niż na 30 dni przed planowaną sprzedażą.

Anulowanie faktury jest czynnością, która powoduje, że transakcja w ogóle nie miała miejsca. Podczas anulowania faktury istotne znaczenie ma kwestia numerowania wystawianych faktur. Aby poprawnie anulować fakturę należy przede wszystkim przekreślić obie wersje anulowanej faktury (oryginał i kopię), zapisać, że dokument został anulowany wraz z datą oraz podpisem osoby uprawnionej do wystawiania faktur, dodatkowo można podać powód anulowania faktury.

W opisanej sytuacji Czytelnik nie może anulować faktury, gdyż została ona wcześniej przesłana do odbiorcy, czyli została wprowadzona do obrotu. Jedynie faktura, która nie dotarła do odbiorcy stanowi podstawę do anulowania.

Tak więc, aby skorygować sprzedaż towaru należy wystawić fakturę korygującą.

Niestety, w przypadku wystawienia faktury korygującej zmniejszającej początkową wartość podatku do zapłaty, zmniejszenia dokonać należy na bieżąco pod warunkiem posiadania, do dnia upływu terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym dokonuje  się zmniejszenia, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru.

W przypadku,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.