Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałam postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT 15 lipca, podczas gdy termin na zwrot podatku upłynął 10 lipca. Czy mogę się odwołać?

Odpowiedź
Tak, postanowienie to można zaskarżyć, bowiem nie dochodzi do skutecznego przedłużenia terminu zwrotu podatku, gdy postanowienie w tym przedmiocie zostało doręczone podatnikowi w momencie, gdy termin ten już upłynął.

Uzasadnienie
Jak zauważył WSA w Poznaniu w wyroku z 20 grudnia 2018 r. (sygn. akt I SA/Po 862/18), ustanowione w art. 87 ust. 2 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług terminy są terminami prawa materialnoprawnego, zatem ich upływ wywołuje materialnoprawny skutek w postaci nabycia przez podatnika prawa do zwrotu różnicy podatku w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej. Po upływie tych terminów organ podatkowy traci uprawnienie do przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku. Skuteczne przedłużenie terminu możliwe jest bowiem jedynie przed jego upływem.

Zgodnie z art. 212 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia. W opinii WSA w Poznaniu, wyrażonej w wyroku z 3 października 2018 r. (sygn. akt I SA/Po 564/17), dla zachowania terminów z art. 87 ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT bez znaczenia pozostaje okoliczność nadania przesyłki zawierającej wydane postanowienie w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jeszcze przed upływem przedłużanego terminu zwrotu, skoro uzewnętrznienie woli organu administracji publicznej musi nastąpić tylko w przewidzianym w prawie trybie, a jest nim, wyłącznie wynikające z art. 212 ordynacji doręczenie decyzji (postanowienia). 

Zgodnie z art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Z brzmienia powołanego przepisu wynika obowiązek or...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.