Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 lutego 2015

Numer samofaktury w ewidencji odbiorcy faktury

0 874

Zawarliśmy umowę o samofakturowaniu. Nasz program sprzedażowy nie pozwala na zmianę w numeracji wystawianych dokumentów. Czy możemy w naszych rejestrach sprzedażowych zarejestrować samofakturę z innym numerem niż podana na dokumencie.

ODPOWIEDŹ

Nie, samofakturę należy zaewidencjonować zgodnie z numerem podanym na dokumencie. W przypadku większej ilości faktur sprzedaży wystawionych przez nabywców w celu ułatwienia ewidencjonowania można utworzyć odrębny rejestr. UZASADNIENIE

Faktura, co do zasady,  jest wystawiana przez sprzedawcę dokonującego dostawy towarów bądź świadczącego usługi. Jednakże, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość, aby to nabywca towaru lub usługi po spełnieniu warunków przewidzianych ustawą wystawił fakturę dokumentującą transakcję w imieniu i na rzecz sprzedawcy.

W art. 106d ustawy o VAT unormowano zasady, które pozwalają na wystawienie faktur przez nabywcę towarów i usług w imieniu dostawcy. Zgodnie z tym artykułem, podmiot nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury:

  1. dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu,

  2. o których mowa w art. 106b  ust. 1 pkt. 4

  3. dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b)

- jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

W świetle powyższego przepisu, aby nabywca mógł wystawiać faktury w imieniu i na rzecz sprzedawcy, wystarczające jest spełnienie dwóch warunków:

  • Po pierwsze - powinna zostać spisana wcześniej umowa pomiędzy nabywcą towarów lub usług a podatnikiem dostarczającym towary bądź świadczącym usługi na wykonywanie tej czynności przez nabywcę.

  • Po drugie - w umowie musi być  określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego sprzedaży.  Nie ma wymagań co do formy, jednakże ze względów dowodowych wydaje się, że standardem powinno być zgodne określenie tej procedury przez obie strony...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.