Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI

3 sierpnia 2015

Objęcie obowiązkiem podatkowym w VAT czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych

0 766

Co do zasady podatnicy wykonujący czynności świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej podlegają obowiązkowo podatkowi VAT. Ustawodawca implementując do polskiej ustawy o podatku od towarów i usług art.10 dyrektywy 112, wprowadził w art. 15 ust.3 pkt 3 następującą regulację: Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności … z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Z kolei cytowany art.13 pkt 2-9 u.p.d.o.f wskazuje między innymi na umowy o dzieło oraz umowy zlecenia (umowy cywilnoprawne). Mamy w sensie praktycznym zatem do czynienia z osobą świadczącą usługi, która nie jest ani pracownikiem zlecającego, ani też nie występuje jako przedsiębiorca.

Aby jednak wyłączenie z obowiązku VAT w tym przypadku znalazło zastosowanie (zgodnie z art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT) wymagane jest spełnienie łącznie trzech warunków:

  • muszą zostać określone warunki wykonania umów cywilnoprawnych,

  • musi zostać określone w umowie wynagrodzenie,

  • musi zostać określony zakres odpowiedzialności za wykonanie umowy wobec osób trzecich.

Warunki podpisanej umowy zlecenia lub umowy o dzieło muszą być ukierunkowane w ten sposób, aby wykluczyć możliwość doszukania się elementów tworzących cechy typowe dla działalności gospodarczej, a więc ryzyko gospodarcze, które wpływa między innymi na pewność osiągnięcia przychodu. W pewnym sensie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem byłoby zapisanie w umowie takiego sposobu wykonania usługi na rzecz zlecającego, aby przypominała ona sposób wykonywania pracy przez osobę zatrudnioną w ramach umowy o pracę. W innym przypadku może dochodzić do podważania przez organy podatkowe zasadności powoływania się na art.15 ust.3 pkt.3.

W ostatnim czasie można zauważyć, że najwięcej problemów wynikających z podważania umów cywilnoprawnych przez organy, jest wynikiem analizowania zapisów umowy co do odpowiedzialności wykonującego usługę wobec osób trzecich. Kluczową kwestią jest zatem takie formułowanie zapisów umów, aby odpowiedzialność tego typu ponosił zlecający, a nie wykonujący umowę. Jak można zauważyć decydujące znaczenie będą miały zapisy umowy cywilnoprawnej.

Przykład 1

Wykładowca zawarł z firmą szkoleniową umowę o dzieło na przeprowadzenie szkolenia z wybranego zakresu. W umowie ustalono wynagrodzenie kwotowe, sposóbi termin przeprowadzenia zaję...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.