Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 października 2017

Obowiązek podatkowy w przypadku samofakturowania

0 1348

Jestem czynnym podatnikiem VAT i mam zawartą umowę na dostawę buraków cukrowych z Bankiem Cukrownictwa. Zawarłem umowę na samofakturowanie moich dostaw, gdzie bank w moim imieniu i na moją rzecz wystawia faktury. Towar został dostarczony do mojego silosu w dniu 25 sierpnia 2017. Bank wystawił fakturę na tę dostawę 2 września 2017 z datą sprzedaży 25 sierpnia 2017. Fakturę do akceptacji natomiast dostałem dopiero 5 września 2017. Kiedy powstaje u mnie obowiązek podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy u sprzedawcy - Czytelnika powstał z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. 25 sierpnia 2017 roku. Jeżeli przed dostawą nastąpiła zapłata w części lub w całości, to obowiązek podatkowy powstał z chwilą dokonania zapłaty w tej części. W tym przypadku nie ma znaczenia, że Czytelnik ma zawartą z nabywcą umowę na samofakturowanie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Z kolei, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W  przepisach  o  podatku  od  towarów i usług nie ma wskazanego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw towarów lub świadczenia usług, dla których stosuje się samofakturowanie.Pod pojęciem „samofakturowania” należy rozumieć sposób dokumentowania i rozliczania transakcji w podatku od towarów i usług. Polega on na przeniesieniu obowiązku wystawiania faktur ze sprzedawcy na nabywcę za poszczególne dostawy lub świadczone usługi. Podmiot, który nabywa towary lub usługi może w imieniu i na rzecz sprzedawcy wystawić faktury dokumentujące te transakcje. Nabywca wystawia fakturę w sytuacji, gdy:

  1. jest dokonana sprzedaż przez podatnika na rzecz tego sprzedawcy,

  2. następuje wcześniej zapłata przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 (m.in. media, najem, leasing…),

  3. dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a w przypadku ich braku stałe miejsce...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.