Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

31 marca 2014

Obowiązek podatkowy w sytuacji pozostawienia towaru w magazynie dostawcy

0 837

Firma produkująca meble sprzedała towar klientowi (salon meblowy) z odbiorem własnym. Odbiór miał być dokonany 31 marca i tego samego dnia została wystawiona faktura z 14-dniowym terminem płatności. Ze względu na problem z transportem, klient poprosił, żeby zostawić jeszcze towar w magazynie producenta, na co producent się zgodził, ale pod warunkiem, że towar zostaje na ryzyko klienta. Towar zostanie odebrany 3 kwietnia. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tej dostawy?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy dla tej dostawy powstał 31 marca.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej zasady są wyjątki, które nie znajdą jednak zastosowania w sytuacji opisanej w pytaniu. Zatem kluczową sprawą dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w Państwa sytuacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie kiedy została dokonana dostawa towarów – czy 31 marca, kiedy towar został pozostawiony do dyspozycji klienta, czy też 3 kwietnia, kiedy klient towar faktycznie odbierze.

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów „Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.”, dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W sytuacji, gdy klient sam odbiera towar jest to moment wydania towarów z magazynu, bo wtedy prawo własności i ryzyka związane z towarem przechodzą na odbiorcę. Jednakże w sytuacji opisanej w pytaniu prawo do dysponowania jak właściciel i ryzyka związane z towarem przeszły na odbiorcę wcześniej – w momencie pozostawienia towaru do jego dyspozycji. Jak wynika z pytania, producent mebli zgodził się jedynie pozostawić towar w swoim magazynie, na ryzyko klienta. Podobna sytuacja została również opisana w przytaczanej powyżej broszurze Ministerstwa, w której stwierdzono, że w sytuacji, gdy „towar jest pozostawiany w miejscu wskazanym przez nabywcę (np. nabywca prosi o pozostawienie – odpłatnie lub nieodpłatnie – towaru na określony czas w magazynie dostawcy) – dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą pozostawienia tego towaru...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.