Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

2 lutego 2014

Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie na przełomie miesiąca

0 1156

Dokonuję sprzedaży towarów, które są odbierane bezpośrednio w sklepie, czasami odbierane transportem kupującego lub wysyłam je za pośrednictwem kuriera. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży dokonanej na przełomie miesiąca ?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy w dostawie towarów, niezależnie, czy jest wydawany bezpośrednio nabywcy, czy wysyłany za pośrednictwem przewoźnika, powstaje zawsze z chwilą dostawy tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym od początku roku art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

W myśl art. 7 ust. 1 powyższej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jak wynika z pytania Czytelnika, towary przez niego sprzedawane są odbierane bezpośrednio w sklepie, czasami odbierane transportem kupującego lub wysyłane za pośrednictwem kuriera.

Aby prawidłowo określić moment obowiązku podatkowego, należy rozpatrzyć, kiedy zostanie dokonana faktyczna chwila dostawy towaru, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady - wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku VAT oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę niż wydanie towaru dla przejścia korzyści i ciężarów, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Ponadto, stosownie do art. 353 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

O ile nie ma problemu z właściwym określeniem momentu dokonania dostawy tj. fizycznego wydania towaru w przypadku odebrania go przez nabywcę bezpośrednio w sklepie lub z magazynu, przy użyciu własnego transpo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.