Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

30 września 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu dzierżawy gruntu pod rurociąg

0 1203

Gmina udostępnia pas drogi wewnętrznej na podstawie umów cywilnoprawnych, co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT 23%. Opłaty są długoletnie dla podmiotów, które administrują wbudowanymi rurociągami – spółki. Opłaty roczne są fakturowane jednorazowo na początku roku z terminem płatności do 15. stycznia danego roku. Stawki w umowie są wyliczane jak za zajęcie pasa drogowego, zaś nazwa usługi to „odszkodowanie związane ze zmniejszoną użytecznością gruntu”. Umowa zawarta jest „o zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu umieszczenia urządzenia technicznego”. W umowie tej „wyraża się zgodę na korzystanie z działek drogowych stanowiących drogę wewnętrzną w Gminie i oddaje przedmiot wymieniony wyżej (te działki) w celu umieszczenia urządzeń w zamian za odszkodowanie za umieszczenie urządzeń i zmniejszenie użyteczności gruntu”. Umowa zawarta jest na czas nieokreślony, a termin płatności ustalono na 15. stycznia danego roku. Jaka winna być data powstania obowiązku podatkowego? Według zasad ogólnych czy jak dla dzierżawy gruntów?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku datę powstania obowiązku podatkowego należy ustalić tak, jak dla dzierżawy, najmu lub usług o podobnych charakterze tj. z chwilą wystawienia faktury. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona lub zostanie wystawiona z opóźnieniem, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z dniem terminu płatności.

UZASADNIENIE

Zdaniem Redakcji, umowa zawarta przez Gminę nosi znamiona umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnych charakterze. Umowy te zostały wymienione w art.19a ust.5 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym przepisem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jeżeli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności (art.19a ust.7 ustawy o VAT).

W art. 106i ustawy o VAT określone zostały terminy wystawienia faktury. I tak, w przypadku usług dzierżawy, najmu lub usług o podobnych charakterze fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności (art.106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Pamiętajmy, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.