Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

30 listopada 2017

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towaru za pośrednictwem kuriera

0 802

Sprzedaję towary do klientów, które są osobami fizycznymi. Mam zawartą umowę z firmą kurierską na te przesyłki. Czy obowiązek u mnie powstanie w chwili wydania tego towaru? Jeżeli klienci mi wpłacają przedpłatę na te towary przed wysyłką, to obowiązek podatkowy powstanie właśnie w tym momencie? Jak mam zaewidencjonować na kasie tę sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy sprzedawca wydaje towar firmie kurierskiej, co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru kurierowi. Natomiast, jeżeli przed dokonaniem dostawy następuje zapłata obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty należności w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej z chwilą jej otrzymania. W przypadku, gdy zapłata następuje za pobraniem, po dostarczeniu towaru przez kuriera, obowiązek zaewidencjonowania powstanie z chwilą wydania towaru kurierowi, tak aby klient otrzymał paragon w momencie odbioru towaru. Jednocześnie, po spełnieniu określonychw rozporządzeniu warunków wynikających z załącznika sprzedaż może również korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Chodzi tu o możliwość dysponowania towarem jak właściciel w sensie ekonomicznym, niekoniecznie musi dojść do posiadania fizycznego towaru (tą kwestią zajął się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88, w którym stwierdził, że „regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, chyba, że wcześniej nastąpi zapłata w całości lub części, wówczas obowiązek powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Czytelnik ma zawartą umowę cywilnoprawną z kurierem na dostarczenie towaru nabywcy. W przypadku gdy towar jest wysyłany przez nabywcę za pośrednictwem kuriera dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel. Również art. 544 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny definiuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania rzeczy przewoźnikowi. I tak, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.